Jaką pralkę kupić? Poradnik zakupowy

Jaką pralkę kupić? Poradnik zakupowy

Jaką pralkę kupić? Poradnik zakupowy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
09.08.2013 12:02
Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Pralka to powszechny element wyposażenia każdego domu, jednak jest wiele elementów i parametrów, które trzeba uwzględnić decydując się na zakup konkretnego modelu. Na rynku dostępne są pralki ładowane od góry oraz ładowane od przodu, wśród których, obok klasycznych pralek, znajdziemy także pralko suszarki i pralki do zabudowy. Decydując, jaką pralkę kupić powinniśmy zwrócić także uwagę na poszczególne parametry którymi różnią się konkretne modele.

Konstrukcja
Ogólnie przyjęte jest, że pralki ładowane od góry są mniejsze. Średnio o 1/3 węższe od pralek ładowanych od przodu zdecydowanie bardziej nadają się do niewielkich łazienek. Dodatkowo zyskujemy większą swobodę w trakcie aranżacji wnętrza, ponieważ nie musimy przejmować się dodatkowym miejscem przeznaczonym na otwierane drzwiczki - pralka równie dobrze może stać frontem przy ścianie lub wannie, a my nie będziemy mieć problemu z jej załadowaniem.

Z drugiej strony, przez konieczność podnoszenia pokrywy przy każdym praniu, tracimy możliwość wykorzystania jej jako łazienkowej półki, a taką opcje daje nam pralka ładowana od przodu. Musimy także zwrócić uwagę na przestrzeń nad pralką – nisko zawieszone półki łazienkowe lub skośna ściana może blokować nam wygodny dostęp do pralki w czasie ładowania prania od góry. Zalecane jest aby nad tego typu pralką znajdowało się około 50-60 cm wolnej przestrzeni.

Jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce w łazience instalując urządzenie do prania w kuchni, powinniśmy zainteresować się pralkami do zabudowy. W tej kategorii z oczywistych względów znajdziemy pralki ładowane od przodu. Ich konstrukcja pozwoli zgrabnie skomponować je z wystrojem wnętrza.

Na rynku znaleźć możemy też pralki typu ‘slim’, które od tradycyjnych pralek frontowo ładowanych różnią się znacznie mniejszą głębokością (od 30 do 45 cm głębokości). Decydując się na pralkę płytką trzeba uwzględnić jej mniejszą pojemność, przez co nie jest to najlepszy wybór do domu w którym robi się dużo prania. Droższe modele posiadają pojemność nawet 5-6 kg, jednak nie znajdziemy w modelach slim urządzeń o pojemności 9 czy 10 kg. Poza niższą pojemnością pralki tego typu posiadają w większości przypadków takie same funkcje i programy jak ich głębsze odpowiedniki.

Inną kategorią są pralko-suszarki, dzięki którym możemy zapomnieć o rozwieszaniu w domu mokrego prania. Opcja suszenia tkanin jest bardzo przydatna, ma jednak swoje minusy. Pralko-suszarki są droższe od zwykłych pralek i to nie tylko w momencie zakupu, ale także w trakcie użytkowania ponieważ pobierają zdecydowanie więcej wody i energii. Musimy także pamiętać, że w wielu modelach pralko-suszarek, pojemność urządzenia podczas suszenia jest mniejsza (często o połowę) od pojemności podczas prania. W takim wypadku, suszenie całego prania będziemy musieli wykonać w dwóch turach.

Pojemność
Decydując jaką pralkę kupić, trzeba wziąć pod uwagę dzienną ilość ubrań przeznaczanych do prania, ponieważ zdecydowanie inne potrzeby ma osoba samotnie mieszkająca, a inne wielodzietna rodzina. Większość pralek przeznaczonych do użytku domowego, ma pojemność bębna w przedziale od 3 do 6 kilogramów, jednak wśród pralek ładowanych od przodu znaleźć można także modele o pojemności do 9-10 kilogramów suchego prania. Większa pojemność bębna to większa oszczędność, ponieważ przy takim samym zużyciu wody i prądu pierzemy więcej rzeczy. Należy jednak pamiętać że im większa pojemność, tym większe gabaryty samej pralki, tak więc jeśli planujemy większe jednorazowe prania, musimy przeznaczyć na nią więcej miejsca. Dla przeciętnej rodziny 2+1 wystarczy pojemność około 5-6 kg. Jeśli jednak w Twoja rodzina jest większa, albo masz małe dzieci, to znacznie lepszym rozwiązaniem będą pralki o pojemności przynajmniej 7-8 kg.

Klasa energetyczna
Klasę energetyczną danej pralki oznacza się literami alfabetu – od G do A, gdzie A oznacza pralkę najbardziej energooszczędną. Na rynku spotkać też możemy pralki oznaczone symbolami A+, A++ oraz A+++ które oznaczają modele pobierające wyjątkowo mało energii w trakcie cyklu prania.

Należy jednak pamiętać, że pobór prądu może nieznacznie różnić się wśród pralek zakwalifikowanych do jednej klasy energetycznej – dlatego warto przyjrzeć się etykiecie umieszczonej na każdym modelu. Na niej, zaraz poniżej klasyfikacji energetycznej, zobaczyć możemy średnie zużycie energii w trakcie standardowego cyklu prania bawełny w temperaturze 60 stopni, które da nam dokładny obraz zużycia prądu przez daną pralkę. Jeśli więc niskie rachunki za prąd są naszym priorytetem, powinniśmy porównać kilkanaście modeli zwracając uwagę na te konkretne pozycje na etykiecie energetycznej.

Efektywność prania i wirowania
Podobnie jak klasa energetyczna oznaczona jest też efektywność prania i wirowania. Znów mamy do czynienia z oznaczeniem od litery A do G, gdzie A oznacza model najlepszy, a G najgorszy. Im wyższą efektywność prania zaznaczono na etykiecie, tym skuteczniejsze urządzenie mamy przed sobą.

Analogicznie jest w przypadku wirowania - im niższą literą alfabetu dany model został oznaczony, tym bardziej suche ubrania będziemy z niej wyjmować po odwirowaniu. Optymalnym wyborem dla większości gospodarstw domowych będzie klasa wirowania A, jednak w żadnym stopniu nie musimy unikać pralek z klasą wirowania B, a nawet C. Z etykiety odczytać możemy też prędkość wirowania, która standardowo znajduje się w przedziale od 700 do 1200 obrotów na minutę. Im więcej obrotów tym lepiej, jednak z szybkością wirowania wzrasta także cena pralki. Musimy jednak pamiętać, iż pranie odwirowane z prędkością 1600, a nawet 1800 obrotów na minutę nie będzie w znaczącym i istotnym dla nas stopniu bardziej suche od tego, które odwirujemy z prędkością 1400 obrotów na minutę. Warto się zatem zastanowić, czy warto płacić dodatkowo za tak szybkie wirowanie.

Zużycie wody
Kolejną istotną cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę decydując jaką pralkę kupić, jest zużycie wody. Jest to tym ważniejsze, że poszczególne modele mogą się w tej kwestii dosyć mocno różnić. Nowe pralki są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż te sprzed lat i zużywają w trakcie prania nawet mniej niż 40 litrów wody, jednak dalej na rynku znajdziemy modele których pobór wody oscyluje powyżej 60 litrów w trakcie jednego cyklu prania. Warto więc zwrócić uwagę na tę cechę przed zakupem, ponieważ roczna różnica w zużyciu wody pomiędzy dwoma podobnymi modelami pralek może być ogromna.

Poziom hałasu
Głośna praca pralki nie jest niczym komfortowym, powinniśmy więc zwrócić uwagę na uwzględniony na etykiecie poziom emitowanego hałasu. Podawany w decybelach wskaźnik informuje o hałasie generowanym w trakcie standardowego prania, a także w trakcie wirowania.

Najczęściej spotykane na rynku modele wytwarzają hałas na poziomie około 55 db w trakcie prania oraz około 70 db w trakcie wirowania. Niektórzy producenci tworzą pralki szczególnie zwracając uwagę na tę cechę.

Programy prania
Wśród standardowych programów prania znajdziemy zazwyczaj te dostosowane do prania poszczególnych typów tkanin, na przykład oddzielny program do bawełny, tkanin syntetycznych, jedwabiu czy materiałów mieszanych.

Poszczególne programy przychodzą z pomocą gdy chcemy wykonać różne typy prania – pranie wstępne, codzienne czy płukanie pozostaną zapewne najczęściej wybierane przez użytkowników, coraz więcej producentów dodaje także możliwość wyboru programów nietypowych, takich jak pranie super szybkie, którego cykl trwa mniej niż 30, a często nawet mniej niż 15 minut.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Przy wyborze pralki dobrze zapoznać się z dostępnymi programami i dostosować ich dobór przez producenta do naszych indywidualnych potrzeb - im więcej opcji jest dostępnych w danym modelu tym będzie bardziej uniwersalna. Pralki oferują dziś specjalne programy dla dziecięcych ubranek, dla alergików, prania wełny, swetrów, czy usuwania sierści zwierząt z ubrań. Jeśli potrzebujemy tylko odświeżyć nasze ubrania, warto kupić pralkę z programem ekspresowym, o którym pisaliśmy wyżej.

W prostszych modelach pralek funkcje programatora pełnią tylko manualne pokrętła, podczas gdy modele bardziej nowoczesne posiadają elektroniczny panel sterowania wyposażony w wyświetlacz.

Nie jest to tylko kwestia różnic wizualnych, pralki elektroniczne posiadają znacznie bardziej zaawansowane funkcje doboru sposobu prania. Podczas gdy w pralkach manualnych możemy wyłącznie ręcznie ustawić jeden z predefiniowanych programów, tak pralki elektroniczne często same dostosowują parametry prania na podstawie podanego typu tkanin, ich ilości i stopnia zabrudzenia.

Panel cyfrowy bądź wyświetlacz LCD podaje istotne informacje, jak chociażby czas pozostały do końca prania, także przy wyborze pralki należy zwrócić uwagę czy jest odpowiednio czytelny. Pralki z wyświetlaczem są droższe, dlatego przed zakupem należy zdecydować czy jest on nam faktycznie potrzebny i czy będziemy w stanie obsłużyć go wykorzystując jego możliwości.

Funkcje
Im pralka bardziej nowoczesna tym więcej oferuje dodatkowych funkcji ułatwiających jej użytkowanie. Dzięki programowaniu czasu startu pralka może rozpocząć działanie o zaplanowanej wcześniej godzinie, tak aby np. pranie było gotowe akurat jak wrócimy do domu. Dodatkową wygodę zapewnia funkcja ułatwiająca późniejsze prasowanie, która zmniejsza zagniecenia pranych ubrań.

Systemy takie jak z chroniący przed zalaniem nawet w przypadku awarii energetycznej AquaLock lub Child Lock, blokujący programator przed przypadkowym przestawieniem przez najmłodszych, gwarantują nam większe bezpieczeństwo użytkowania. Pranie deszczowe, zapewniające równomierne rozprowadzanie wody wewnątrz bębna lub tworząca bąbelki z wody, detergentu i powietrza funkcja Eco Bubble zwiększają efektywność prania.

Funkcje idealne do prania ubranek dla dzieci, takie jak Baby Cycle lub Aqua Plus pobierają dodatkowo więcej wody, aby z tkanin usunąć wszelkie ślady detergentu. Zwiększająca ergonomie funkcja automatycznego doboru wody na podstawie ilości prania jest już praktycznie standardem w nowoczesnych pralkach, chociaż u różnych producentów ukryta jest pod inną nazwą. Decydując się na pralkę otwieraną od góry warto sprawdzić czy ma funkcje pozycjonowania bębna po skończonym cyklu.

Chociaż producenci chcą się wyróżnić dodając coraz to więcej nowoczesnych funkcji, przed zakupem warto rozważyć z których z nich faktycznie będziemy korzystać, a które pozostaną nigdy nie wybieraną opcją na panelu sterowania. Więcej funkcji oznacza zazwyczaj większą cenę.

Ostatnim elementem ważnym w trakcie podejmowania decyzji jaką pralkę kupić jest gwarancja. Wielu producentów rozszerza standardową dwuletnią gwarancję samodzielnie i całkowicie bezpłatnie. Najczęściej przedłużoną gwarancję (nawet do 5 i więcej lat) otrzymamy na bęben pralki i silnik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)