Jak zrobić zrzut ekranu na różnych urządzeniach?

Jak zrobić zrzut ekranu na różnych urządzeniach?
24.02.2017 15:241 / 5
Jak zrobić zrzut ekranu na różnych urządzeniach?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0

Zrzut ekranu to bardzo przydatna opcja. Dzięki temu możemy zrobić zdjęcie tego, co znajduje się na naszym ekranie. Pomaga to pokazać usterkę lub po prostu podzielić się z kimś tym, co chcemy pokazać. Jak zrobić to na twoim urządzeniu?

Wystarczy na swojej klawiaturze poszukać przycisku “Print Screen”. Może być różnie zapisywany - np. “PrtSc”, “prt” lub po prostu “Print Screen”. Następnie wystarczy przejść do programu graficznego (najczęściej jest to Paint) i wkleić zapisany zrzut. Można to zrobić wciskając kombinację “Ctrl + V” lub wybrać opcję “Wklej”. Zrobiony zrzut ekranu możemy też wkleić w edytorze tekstu.

Kombinacja “Alt” + “Print Screen” sprawi, że zrobimy zrzut nie całego ekranu, a obszaru zajmowanego przez aktywne okno - np. otwartego folderu czy przeglądarki.

Jak przechwycić całą stronę?

2 / 5
323941030531901865
Źródło zdjęć: © flickr.com

Czasami jednak chcemy pokazać całą stronę internetową, a zrzut ekranu zapisuje tylko jej fragment widoczny na ekranie. Można wówczas przesunąć stronę, a następnie wykonać screena brakującego fragmentu, by później skleić w całość, jednak zgodzimy się, że za dużo z tym pracy. W takim przypadku najłatwiej skorzystać z rozszerzenia do przeglądarki. Fireshot - dostępny Chrome, Operze, Internet Explorerze i Firefoksie - uwieczni całą stronę lub wybrany przez nas fragment. Rozszerzenie jest proste w obsłudze - klikamy prawym przyciskiem myszy na otwartą stronę i wybieramy interesującą nas opcję. Do tego wtyczka pozwala na natychmiastową edycję zrzutu ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu na Maku?

3 / 5
323941030532032937
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Aby wykonać zrzut całego ekranu, należy wcisnąć jednocześnie klawisze Command + Shift + 3. Obraz zostanie zapisany na Biurku. Jeżeli interesuje nas tylko część ekranu, trzeba skorzystać z kombinacji Command + Shift + 4, a następnie wybrać właściwy obszar. Zrzut również znajdziemy na Biurku.

Jak zrobić zrzut ekranu na iOS?

4 / 5
323941030532164009
Źródło zdjęć: © Apple

Zrzut ekranu wykonamy wciskając jednocześnie przyciski Usypianie/Budzenie (u góry lub z boku urządzenia) i Początek. Zrobiony zrzut znajdziemy w albumie Zrzuty ekranu programu Zdjęcia.

Jak zrobić zrzut ekranu na Androidzie?

5 / 5
323941030532295081
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż wiele zależy od wersji Androida i telefonu producenta. Jednak najczęstsze metody to:

  • Wciśnij przycisk “Home” + przycisk zasilania
  • Wciśnij przycisk służący do ściszania i przycisk zasilania
  • Wciśnij przycisk służący do blokowania ekranu i przycisk do ściszania

Zapisane zrzuty ekranu znajdziemy w galerii zdjęć.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)