Jak zaoszczędzić nawet 50 proc. na zakupach w sieci?

Jak zaoszczędzić nawet 50 proc. na zakupach w sieci?
Źródło zdjęć: © PayPal

05.03.2014 12:43, aktual.: 03.06.2014 14:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakupy w sklepach internetowych to przede wszystkim wygoda i oszczędności względem sklepów stacjonarnych. Okazuje się jednak, że można zaoszczędzić jeszcze więcej. Odpowiednia kalkulacja kosztów wysyłki, ceł i podatków pozwoli nam kupić te same towary co w Polsce nawet 50% taniej.

Zakupy w sklepach internetowych to przede wszystkim wygoda i oszczędności względem sklepów stacjonarnych. Okazuje się jednak, że można zaoszczędzić jeszcze więcej. Odpowiednia kalkulacja kosztów wysyłki, ceł i podatków pozwoli nam kupić te same towary, co w Polsce nawet 50 proc. taniej.

Z badania przeprowadzonego przez IPSOS dla PayPal wynika, że już ponad 7. proc. Polaków kupuje towary przez internet, ale jedynie 16 proc. zamawia je zagranicą. Jako główny powód kupowania online za granicą wymieniają oni niską cenę (48 proc.), oraz większy wybór towarów (45 proc.). Skoro można zatem kupić towary taniej, to przyjrzymy się, jak zrobić to najskuteczniej i najwygodniej.

W badaniu sprawdzono także, gdzie polscy użytkownicy mogą kupić markowe produkty najtaniej. Badania uwzględniły popularne sklepy internetowe w USA, Niemczech, Rosji, Chinach i niektórych krajach europejskich. Z analizy wynika wprost, że w 201. roku oferowały one ceny niższe niż ich polskie odpowiedniki i to często znacząco niższe. Aby tego dowieść, sprawdzono ceny kilkuset produktów w różnych sklepach na terenie Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin oraz na wybranych europejskich rynkach.

Pod koniec ubiegłego roku Wielka Brytania stała się jednym z najpopularniejszych miejsc zakupów internetowych wyprzedzając zarówno USA jak i Chiny. W Europie często odwiedzano także niemieckie sklepy wirtualne. Z danych PayPal wynika, że w ostatnim roku najbardziej wzrosły płatności wysłane przez polskich użytkowników do sklepów online w Wielkiej Brytanii (wzrost o 3. proc.), Niemczech (wzrost o 27 proc.), USA (18 proc.) i Chinach (16 proc.).

Co i gdzie kupimy najtaniej?

Polscy klienci sklepów internetowych mogą uzyskać najlepszą cenę głównie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, w zależności od kategorii danego produktu. Polacy, którzy robią zakupy w USA mogą kupić elektronikę o 3. proc., a ubrania nawet o 55 proc. taniej niż w rodzimych sklepach. Gry i zabawki są 50 proc. tańsze, a dokładnie jedną czwartą mniej zapłacimy tam za kosmetyki.

Obraz
© (fot. PayPal)

Na niemieckim rynku gry i zabawki są dostępne już za połowę ceny obowiązującej w polskich sklepach, odzież jest do 5. proc. tańsza, podczas gdy za produkty z działu elektroniki lub kosmetyków zapłacimy około 16 proc. mniej niż w Polsce.

Wielka Brytania oferuje konkurencyjne ceny odzieży (prawie 6. proc. taniej niż w Polsce), oraz oszczędności na kosmetykach (16 proc.), grach i zabawkach (33 proc.) oraz elektronice (27 proc.). Chińskie e-sklepy pozwalają zaoszczędzić do 55 proc. na elektronice i 57 proc. na grach.

Cło i podatki - jak sobie z tym poradzić?

Towary zakupione na terenie Unii Europejskiej nie podlegają ocleniu. W Polsce za zakupy poniżej 150 euro (ok. 630 zł) nie zapłacimy cła, a jedynie 23 proc. podatku VAT. Przesyłki o wartości do 45 euro mogą dodatkowo zostać zwolnione z podatku VAT. Dotyczy to niewielkich paczek, które oznaczone są jako prezent i nie służą do użytku handlowego. Warto zatem napisać mail do sklepu, w którym dokonujemy zakupu, aby oznaczył naszą przesyłkę jako prezent a wtedy podatek nas ominie. Stawki celne są bardzo zróżnicowane w zależności od kategorii, wagi i wartości towaru. Nie powinno to jednak zniechęcić poszukiwaczy tanich zakupów, ponieważ cło przeważnie nie jest wysokie, a w niektórych przypadkach nie obowiązuje wcale (dotyczy to: cyfrowych aparatów fotograficznych, kamer wideo, telefonów komórkowych oraz konsol do gier). Dla niektórych, najbardziej popularnych przedmiotów stawka celna jest względnie niska. Na przykład, dla obuwia wynosi 17 proc., dla odzieży do 12 proc. Jeśli towary przysyłane są spoza Unii, stawki
celne regulowane są przez system Taric, obowiązujący w całej strefie unijnej. Polskim odpowiednikiem systemu Taric jest ISZTAR. Wszystkie stawki celne i opłaty dla krajów z poza UE odstępne są pod adresem isztar.mf.gov.pl.

Za granicą tańsza jest nie tylko elektronika

Elektronika zawsze jest na pierwszym miejscu listy zakupów tradycyjnie robionych przez internet. I tym razem Polacy nie będą zawiedzeni. Zamawiając na przykład iPada Air 1. GB + WiFi z USA (bez dodatkowych kosztów) zapłacimy ponad 30 proc. mniej niż w polskim sklepie (ok. 2000 zł), oszczędzając przy tym nawet do 650 zł. Fanom cyfrówek polecamy amerykańskie, brytyjskie i azjatyckie sklepy internetowe. Kupując Sony Alpha A58 zapłacimy około 1550 zł zamiast 1800 zł. Krótka chwila spędzona na poszukiwaniach pozwoli zaoszczędzić do 700 zł. Konsola Sony PlayStation 4 (500 GB) w USA kosztuje ok 1300 zł zamiast 2000 zł w Polsce.

Obraz
© Zestawienie nie obejmuje kosztów wysyłki oraz ew. podatków i cła (fot. PayPal)

Wśród innych kategorii również znajdziemy liczne okazje. Kupując buty Lacoste Rayford w Wielkiej Brytanii możemy zapłacić nawet o połowę mniej. Podobnie w przypadku modnych jeansów Levis 501. Kupując je w niemieckim albo brytyjskim sklepie internetowym zapłacimy o 100 zł mniej. Zamawiając je ze Stanów, wydamy o połowę mniej niż w Polsce.

Koszty przesyłki? Spróbuj opcji darmowej dostawy

Wysokie koszty wysyłki i obawy przed oszustwem stanowiły dotąd największe bariery przed kupowaniem za granicą. Można ich jednak uniknąć, albo chociaż znacząco ograniczyć. Przykładowo, eBay oferuje klientom możliwość wyszukiwania towarów z darmową wysyłką. Wystarczy ją zaznaczyć w opcjach wyszukiwania. Dodatkowo, międzynarodowa platforma e-handlu współpracuje z szeregiem firm wysyłkowych, tj. Shipit, Borderlinx czy Borderfree, aby umożliwić wysyłkę do krajów nieobjętych darmową wysyłką.

Nie tylko eBay zauważył problem kosztów dostaw. Coraz więcej sklepów internetowych poszło śladami eBaya i również oferuje darmową wysyłkę (ASOS, Delextreme, Top Shop, Forever 21. Chain Reaction Cycles, Tommy Hilfiger i wiele innych). Trzeba też pamiętać, iż często możemy liczyć na darmową przesyłkę wydając określoną kwotę np. 50 Euro. W sytuacji kiedy zamierzamy wydać mniejszą sumę, warto pomyśleć o wspólnych zakupach ze znajomymi.

Jak zmniejszyć koszty wysyłki?

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał zakupów przez internet, pamiętaj by wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

•. Uważnie sprawdź warunki wysyłkowe na stronie internetowego sklepu. Z łatwością znajdziesz regulamin na jego stronie.

•. Użyj eBaya, żeby uzyskać cenowe odniesienie dla poszukiwanego produktu. Możesz również wykorzystać internetowe porównywarki cenowe (np. pricegrabber.com albo ideal.co.uk), aby sprawdzić ile pożądany artykuł kosztuje na różnych stronach sklepów internetowych.

•. Jeśli chcesz zminimalizować koszty wysyłki, złóż zamówienie z przyjaciółmi i podziel się kosztami.

Boimy się o swoje pieniądze i wadliwe towary

Dla wielu osób barierą jest także bezpieczeństwo. Obawiają się oni podawania sklepom numerów swoich kart kredytowych, problemów z reklamacjami wadliwego towaru, czy też sytuacjami, gdy przesyłka w ogóle nie dociera do adresata. Damien Perillat, Dyrektor Zarządzający PayPal w Centralnej i Wschodniej Europie wyjaśnia:

_ - Pokonaliśmy już większość barier hamujących rozwój międzynarodowych zakupów online. Jest wygodnie, bo nasz system pozwala na zakup za pomocą kilku kliknięć bez konieczności podawania długiego ciągu cyfr z karty i bezpiecznie, bo nie musimy ujawniać danych ani logować się do banku w celu dokonania transakcji. Jeśli coś pójdzie nie tak i nie otrzymamy przesyłki lub otrzymamy towar niezgodny z opisem, jesteśmy objęci pełną ochroną kupujących i systemy takie jak PayPal pokryją koszty całej transakcji wraz z przesyłką. Ponadto wielu sprzedawców oferuje specjalne promocje jak np. darmową wysyłkę. _

Dla klientów, którzy napotkali problem przy zakupach internetowych, tzn. nie otrzymali produktu lub nie odpowiadał on opisowi i zdjęciom, PayPal oferuje zwrot 10. proc. poniesionych kosztów. Tym samym zwiększając pewność i bezpieczeństwo.

Także nowe prawo unijne przychodzi z pomocą konsumentom zmniejszając bariery w transgranicznym e-handlu. Według Europejskiego Centrum Konsumenta, dzięki dyrektywie 2011/03/UE, w sprawie praw konsumentów, rozbieżności występujące pomiędzy systemami poszczególnych państw zostaną wyeliminowane. W całej Unii na odstąpienie od umowy będziemy mieli 1. dni, formularz odstąpienia od umowy zostanie ujednolicony, a sprzedawcy będą zmuszeni do poinformowania o tym klientów. Dzięki temu konsumenci poczują się pewniej. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie w styczniu 2016 r. mechanizmu ODR - internetowej platformy rozwiązywania sporów. Uchwalone w maju 2013 r. przepisy pozwolą konsumentom dokonującym zakupu w swoim kraju i w innych państwa UE, szybciej i taniej rozwiązywać spory z przedsiębiorcami, bez potrzeby odwoływania się do sądu.

JB/GB/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)