Jak zabezpieczyć się przed przejęciem konta na Facebooku?

Jak zabezpieczyć się przed przejęciem konta na Facebooku?

Jak zabezpieczyć się przed przejęciem konta na Facebooku?
Źródło zdjęć: © Trend Micro
01.06.2011 15:58, aktualizacja: 01.06.2011 16:22

Konta w serwisach społecznościowych stały się dla wielu osób ważną częścią życia. Częścią, w której umieszczamy wiele poufnych informacji, i w której prowadzimy osobistą korespondencję. Serwisy społecznościowe wyprzedzają pocztę elektroniczną i komunikatory internetowe jako preferowany środek komunikacji.

Nasze życie osobiste i zawodowe współistnieją w jednej skrzynce kontaktowej, w której częstokroć znajdują się nie tylko wymieniane wiadomości, ale też bardziej nieoficjalne rozmowy. Profile w serwisie Facebook to też niejednokrotnie dużo dokładniejsze dzienniki naszych przemyśleń i działań niż te, które pisaliśmy w latach młodzieńczych. „Facebook został wzbogacony o kilka przydatnych funkcji, które mogą uniemożliwić uzyskanie dostępu do naszych kont nawet osobom znającym nasz login i hasło. I nie są to nowe funkcje - były one tylko zbyt słabo promowane, w związku z czym wykorzystywane są w zbyt małym stopniu”. - mówi Rik Ferguson, starszy doradca ds. bezpieczeństwa w Trend Micro.

Obraz
© (fot. Trend Micro)

Jeśli regularnie logujecie się na swoje konto z tego samego urządzenia (lub z tych samych urządzeń), możecie „nauczyć”. serwis Facebook rozpoznawać je. W ten sposób zyskacie pewność, że zostaniecie natychmiast powiadomieni, jeśli ktoś spróbuje zalogować się na wasze konto (jeśli akurat jesteście zalogowani). Można nawet włączyć funkcję, która przy każdej próbie logowania z niezarejestrowanego urządzenia zażąda podania specjalnego kodu, który zostanie wysłany w wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu komórkowego.

Jeśli więc niepożądana osoba nie ma dostępu do waszego komputera albo telefonu komórkowego, nie ‘ukradnie’. wam konta (angielski termin to ‘facejacking’, czyli dosłownie ‘porwanie wizerunku’, lub ‘fraping’, czyli dosłownie ‘gwałt na wizerunku’). Jeśli taka osoba dysponuje takim dostępem... no cóż, w takim wypadku wasz problem wykracza poza serwis Facebook.

Oto sposób na zabezpieczenie swojego konta:

1. Zaloguj się na swoje konto w serwisie Facebook i w menu konto w prawym górnym rogu ekranu wybierz opcję „ustawienia konta”.

2. Na wyświetlonym ekranie ustawienia kliknij odsyłacz zmień, widoczny obok pozycji „zabezpieczenia konta”.

Po rozwinięciu ustawień dokonaj następujących zmian:

a) Zaznacz pole wyboru pod nagłówkiem bezpieczne przeglądanie (https). Spowoduje to szyfrowanie każdego połączenia z serwisem Facebook (jeśli tylko będzie to możliwe) i zabezpieczy przed narzędziami do wykradania haseł, jak np. Firesheep.

b) W sekcji Login notifications wybierz, czy chcesz otrzymywać powiadomienie pocztą elektroniczną lub SMS-em za każdym razem, gdy ktoś (nawet ty) spróbuje się zalogować na twoje konto z nierozpoznanego urządzenia.

c) Zaznacz pole wyboru w sekcji zatwierdzanie logowania, aby serwis Facebook wysyłał do ciebie kod bezpieczeństwa wymagany przy logowaniu z nieznanego urządzenia. Nawet jeśli ktoś będzie znał twoje hasło, nie uda mu się zalogować bez podania tego kodu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)