Jak wymienić płytę gazową na elektryczną?
Jak wymienić płytę gazową na elektryczną? Sprawa niby prosta, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Eksperci Electrolux radzą, jak się do tego zabrać.
14.03.2012 | aktual.: 29.03.2012 13:31
Płyta elektryczna zintegrowana z piekarnikiem lub samodzielna płyta wymaga podłączenia trójfazowego. Dlatego koniecznie należy sprawdzić, czy mamy w domu trzecią fazę lub czy istnieje możliwość jej doprowadzenia. Następnie u administratora budynku powinniśmy dowiedzieć się, czy sieć elektryczna i bezpieczniki wytrzymają pobór prądu przez samą płytę lub płytę z piekarnikiem. Należy też zwrócić uwagę, jaką mamy podłączoną do domu lub mieszkania „moc umowną”. z zakładu energetycznego. Zbyt niska może przyczyniać się do „wybijania” korków, kiedy włączymy kilka urządzeń jednocześnie. Wtedy musimy zwiększyć „moc umowną” u naszego dostawcy prądu.
Jeśli nie ma przeszkód technicznych, przed instalacją płyty należy właściwie przygotować blat, w którym płyta zostanie osadzona. Kupując płytę otrzymamy szablon przy pomocy, którego powinniśmy wyciąć otwór w blacie, aby osadzić w nim płytę. Należy pamiętać, że jeśli już mamy płytę elektryczną i chcemy wymienić ją na nową, koniecznie musimy sprawdzić wymiary nowego urządzenia. Na pewno nie może być ono mniejsze niż model poprzedni. W przeciwnym razie będziemy mieć dziurę w blacie. Płyty z ramką (AEG, Electrolux) są tak skonstruowane, że dzięki poszerzeniu jednej z krawędzi ramki pasują do wielu już istniejących, nieco większych otworów w blatach.
Kolejna kwestia to lokalizacja płyty. Nie umieszczajmy jej zbyt blisko zlewu, bezpośrednio przy oknie lub w pobliżu chłodziarki lub zamrażarki.
Standardowo płyty elektryczne mają rozmiar zbliżony do kwadratu 6. cm x 60 cm. Przestrzeń pod płytą (o ile nie znajduje się tam piekarnik) możemy z powodzeniem wykorzystać na funkcjonalną szafkę kuchenną. W przypadku płyty indukcyjnej należy zachować wszelkie warunki montażu wymagane przez producenta, ze szczególnym uwzględnieniem warunków wentylacji przestrzeni pod płytą oraz bezpieczeństwa użytkownika (stała zabudowa przestrzeni pod płytą lub wykorzystanie specjalnej przegrody ochronnej jeśli pod płytą ma się znajdować szuflada).
Uwaga! Producenci wymagają, aby montażem płyty elektrycznej zajmowała się osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Często jest to warunek konieczny do zachowania gwarancji.