Jak wybrać lornetkę? Modele na mecz, koncert i do lasu

Jak wybrać lornetkę? Modele na mecz, koncert i do lasu

Jak wybrać lornetkę? Modele na mecz, koncert i do lasu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
11.04.2018 15:27, aktualizacja: 11.04.2018 16:32

Lornetka to gadżet, który przyda się właściwie każdemu. Myśliwi, żeglarze, ornitolodzy-amatorzy czy nawet zapaleni kibice z pewnością docenią możliwości wysokiej jakości sprzętu optycznego. W zależności od potrzeb przemyśl zakup modelu o innych parametrach.

Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat lornetek oraz kilka porad na temat tego, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Nie zawsze droższa i większa lorneta będzie najlepiej odpowiadać twoim potrzebom, więc nie ma sensu przepłacać.

Najważniejsze parametry

Przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi parametrami, które świadczą o jakości sprzętu. Są to:

*Powiększenie i średnica obiektywu *– parametr zazwyczaj przedstawiany w postaci A x B, gdzie A informuje o tym, ile razy większy obraz zobaczymy przez obiektyw, a B to szerokość przedniej soczewki wyrażana w milimetrach. Im większa szerokość soczewki, tym więcej światła "wpada" do lornetki, a co za tym idzie obraz wygląda lepiej przy słabym oświetleniu.

Obraz
© Shutterstock.com

Jeśli lornetka ma funkcję regulacji zoomu, oznaczenie wygląda jeszcze inaczej, na przykład: 5 x 10 x 30, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "od 5- do 10-krotnego powiększenia oraz średnica obiektywu 30 mm".

Pole widzenia – dzielimy je na kątowe i liniowe. Najprościej mówiąc, pole kątowe określa to, jak duży wycinek przestrzeni przed sobą jesteśmy w stanie zobaczyć przytykając lornetkę do oczu. Pole liniowe oznacza szerokość pola widzenia obiektu oddalonego o jeden kilometr i zwykle jest przedstawiana w postaci xxx/1000m.

Odstęp źrenicy – odstęp pomiędzy okiem a mniejszą lunetą wyrażana w milimetrach. Parametr ten istotny jest głównie dla osób noszących okulary. Jeśli lornetka ma odstęp źrenicy powyżej 17 mm, to z powodzeniem można korzystać z niej w okularach. Jeśli będzie mniejszy, patrząc przez dodatkowe szkło nie zobaczysz całego pola widzenia. Oczywiście większość lornetek posiada system ogniskujący, który umożliwia korzystanie z nich bez szkieł korekcyjnych.

Jaka lornetka będzie dla ciebie odpowiednia

Nie ma czegoś takiego jak lornetka idealna, każda sprawdzi się lepiej w innych warunkach. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się nad tym, na jakim parametrze powinno ci zależeć najbardziej.

Lornetka o szerokim kącie widzenia to sprzęt stworzony do obserwacji wydarzeń sportowych lub koncertów. Dzięki temu dokładnie widzisz dynamicznie zmieniającą się sytuację i wzrok nie gubi się w poszukiwaniu graczy lub muzyków. Węższe pole widzenia i jednocześnie większe powiększenie to cechy sprzętu przeznaczonego głównie dla myśliwych i ornitologów. Niewielki sprzęt będzie łatwiejszy w przenoszeniu i o wiele bardziej poręczny, ale z drugiej strony może nie sprawdzać się podczas nocnych wypraw.

Obraz
© Shutterstock.com

Lornetka z dużą średnicą obiektywu, w granicach 60-100 mm, doskonale zbiera światło z otoczenia, a co za tym idzie - sprawdza się jako sprzęt do zadań nocnych. Umożliwia nawet dokładne oglądanie gwiazd, choć oczywiście nie zastąpi teleskopu. Największą zaletą lornetek jest natomiast mobilność, ponadto klasyczna luneta pozwala na oglądanie nieboskłonu tylko jednym okiem, w przeciwieństwie do dobrej lornety z szerokim obiektywem.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)