Jak ukraść BMW w trzy minuty? Wystarczy komputer

Jak ukraść BMW w trzy minuty? Wystarczy komputer

10.07.2012 11:36, aktual.: 16.09.2016 16:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele samochodów nie otwieramy ani nie uruchamiamy już tradycyjnym kluczykiem. Zamiast tego mamy bezprzewodową kartę. Wygodne, ale niestety też niebezpieczne. Jak się okazuje, tego typu karty można klonować.

Na YouTube umieszczony został film, na którym widać jak łatwo można włamać się do najnowszego BMW z serii 1. W samochodzie, przy fotelu kierowcy, znajduje się port diagnostyczny OBD, który pozwala serwisantowi podłączyć się do komputera pokładowego auta i zdiagnozować potencjalną usterkę. Może też być wykorzystany do sklonowania karty użytkownika samochodu, jeżeli właściciel zgubi swoją. Problem w tym, że może to zrobić nie tylko serwisant.

Na filmie widać, jak złodzieje wybijają szybę w samochodzie, podłączają swój własny komputer i wgrywają dane na swoją czystą kartę. Po chwili mogą bez problemu uruchomić samochód.

Samochód BMW ma kilka luk w zabezpieczeniach. Czujnik dźwiękowy nie rejestruje całej przestrzeni wokół auta, dlatego złodzieje stoją w określonym miejscu zanim nie ukończą klonowania. Auto też nie jest blokowane przez komputer w momencie wybicia szyby. A zasilanie na porcie OBD jest cały czas podtrzymywane, nie jest też chronione żadnym hasłem ani kodem dostępu.

Samochód to nie komputer czy smartfon. Ewentualna aktualizacja oprogramowania może nigdy nie trafić do większości posiadaczy BMW serii 1.

Poprosiliśmy o komentarz do sprawy firmę BMW Polska. Niestety, mimo upływu dwóch dni nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Aktualizacja 13/07/2012 11:44

Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko BMW Polska. Cytujemy je w oryginale:

_ Kradzież za pomocą manipulacji OBD nie jest problemem, który dotyczy tylko marki BMW. Dotyczy on wszystkich producentów w równym stopniu. BMW spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i działa nieprzerwanie nad dalszą poprawą systemów zabezpieczających przed kradzieżą. W tej kwestii BMW ściśle współpracuje z organami legislacyjnymi i innymi producentami samochodów. _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także