Jak trafić kablem USB do gniazda za pierwszym razem? Jest na to sprytny sposób

Jak trafić kablem USB do gniazda za pierwszym razem? Jest na to sprytny sposób
Źródło zdjęć: © WP Tech | Barnaba Siegel
Arkadiusz Stando

16.11.2018 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kabel USB często nie pasuje do gniazda. To znaczy pasuje, ale my nie potrafimy trafić. Wiele osób, właściwie nawet większość z nas boryka się z tym problemem, ale jest łatwy sposób, żeby sobie z nim poradzić.

Żelazna zasada internautów brzmi "kabel USB pasuje dopiero za trzecim razem". Najpierw nie pasuje, potem obracamy - znowu nie pasuje, obracamy i jednak pasuje. To brzmi absurdalnie, ale wielokrotnie mamy do czynienia z tym problemem.

Kilka tygodni temu zirytowany taką sytuacją przyjrzałem się bliżej działaniu gniazda USB. Mówimy tu oczywiście o najpopularniejszym rodzaju - standardzie A. Może to żadne odkrycie, ale jest prosty sposób na to, aby zawsze trafiać za pierwszym razem. Trzeba tylko wziąć pod uwagę pewien schemat.

Jak podłączyć USB do laptopa?

W laptopach gniazda USB montowane są w sposób poziomy, zawsze w ten sam sposób. I tu sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy spojrzeć na budowę wtyczki. Po obydwu stronach metalowego elementu mamy po dwa kwadraciki, które są wypełnione, lub puste. W przypadku wejścia USB w laptopie, pusta część musi być skierowana zawsze do góry.

Obraz
© WP Tech

Jak podłączyć USB do komputera stacjonarnego?

W przypadku komputerów stacjonarnych może bywać różnie, więc nie mam pewności co do działania tego sposobu. Jednak we wszystkich komputerach, które sprawdzałem, działało. Istnieje pewien standardowy schemat. Zazwyczaj gniazda USB frontalne, jeśli są montowane pionowo, będą wymagały "pustych kwadracików" po LEWEJ stronie patrząc na przód komputera.

Obraz
© WP Tech
Obraz
© WP Tech

W przypadku gniazd montowanych z tyłu jest dokładnie odwrotnie. Patrząc na tylną płytę komputera musimy ustawić kabel tak, aby wtyczka miała "puste kwadraciki" po PRAWEJ stronie.To rozwiązanie działało na kilku komputerach stacjonarnych, które przetestowałem. Nie daję jednak gwarancji, że w każdym przypadku tak to wygląda. Z laptopami jednak jest to pewny sposób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)