Jak technologia portalu Więcej niż Matura rewolucjonizuję edukację?

 Więcej niż Matura
Więcej niż Matura
Źródło zdjęć: © materiały partnera

18.01.2024 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dobre przygotowanie do matury to nie lada wyzwanie. Dobry plan nauki, analiza wymagań egzaminacyjnych, dostęp do materiałów edukacyjnych, zadań maturalnych, podręczników, nauczycieli czy korepetytorów, wszystko to wymaga podjęcia wielu decyzji i w dodatku, nie daje gwarancji satysfakcji.

Każdego roku setki tysięcy maturzystów staje przed tym wyzwaniem dokonując wyborów, które często nie bazują na tym, co jest dla nich najlepsze, ale na tym, co jest dostępne. Ostatecznie nie w każdej szkole edukacja ma ten sam poziom, nie wszędzie dostępni są korepetytorzy, a nawet jeśli są, to nie wszystkich na nich stać. Wszystko to powoduje, że już na samym starcie nauki różni maturzyści mają nierówne szanse na osiągnięcie sukcesu.

A teraz wyobraźmy sobie następujący scenariusz, w którym maturzysta:

…nie musi kupować żadnych podręczników.

…nie musi kupować czy drukować żadnych zbiorów zadań.

…nie musi samodzielnie planować nauki i monitorować jej efektów.

…może rozwiązać zadania samodzielnie lub z pomocą inteligentnego narzędzia.

…może uczyć się w każdym momencie, z każdego miejsca.

…może uczyć się tego czego potrzebuje i w takim tempie jakim potrzebuje.

…może w każdym momencie zadać pytanie, na które odpowie nauczyciel.

…wszystkie zadania maturalne jakie rozwiąże przy nauce, będą sprawdzone przez egzaminatora.

…może w każdej chwili sprawdzić swój poziom przygotowania poprzez analizę statystyk jego aktywności i rozwiązanych zadań.

…za wszystkie te powyższe rzeczy zapłaci 129 zł miesięcznie za przedmiot, czyli tyle ile średnio kosztuje jedna godzina korepetycji.

…jeśli zrealizuje cały materiał i nie uzyska minimum 75% na maturze, to dostanie 100% zwrot poniesionych kosztów.

Dokładnie taką rewolucję wprowadził w 2023 roku zespół Więcej niż Matura, który prowadzi kursy maturalne z Biologii i Chemii, z których tylko w pierwszym roku skorzystało ponad 1000 osób i liczba ta stale rośnie. Portal ten demokratyzuje dostęp do wysokiej jakości prywatnej edukacji na etapie szkoły średniej.

Ale jak to wszystko jest możliwe? Jakim cudem każdy z tysięcy uczestników kursów ma sprawdzone każde zadanie maturalne i uzyska odpowiedź na każde z pytań jakie zada przy nauce?

Wszystko to możliwe jest dzięki metodyce nauczania i technologii, która stoi u podstaw platformy e-learningowej Więcej niż Matura. Ma już ona kilka dobrych lat, gdyż ten sam zespół rozpoczął swoją działalność w 2017 roku od portalu Więcej niż LEK, który pomaga w codziennej nauce do egzaminów studentom medycyny. W roku 2023 ponad 60% wszystkich absolwentów kierunku lekarskiego korzystało z tego portalu przy nauce do egzaminów na studiach lub Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Łącznie z portali tych korzysta ponad 12 000 tysięcy osób rocznie realizując ponad 30 000 kursów e-learningowych pomagających w przygotowaniu do egzaminów.

Kluczowym elementem metodyki nauczania portalu Więcej niż Matura są trzy założenia:

Po pierwsze, uczeń powinien uczyć się w sposób całkowicie spersonalizowany. Powinien móc uczyć się w swoim tempie, tego czego akurat musi się uczyć i zadać każde pytanie jaki przyjdzie mu do głowy.

Po drugie, uczeń powinien mieć stały dostęp do narzędzi monitorujących jego naukę, które stale dostarczają mu informacji zwrotnej na temat jego działań, poziomu przygotowania oraz obszarów wymagających uwagi, bo to go nawiguje przez wiele miesięcy i przekłada się na jego wewnętrzną motywację do nauki, co jest bardzo ważne przy wielomiesięcznej nauce do egzaminów.

Po trzecie, uczeń powinien mieć całą naukę w jednym miejscu, tak aby być spokojnym, że ma wszystko pod kontrolą i że nic mu nie umyka i nic go nie omija. Dzięki temu nie wpada w panikę, która często dotyka młode osoby przygotowujące się do matury.

Realizacja tych założeń jest możliwa dzięki nowoczesnej platformia e-learningowej, która zbiera dane edukacyjne osób uczących się, umożliwia śledzenie postępów oraz stały kontakt z nauczycielami i egzaminatorami. Dzięki temu kursy maturalne Więcej niż Matura to zasadniczo podręcznik, zbiór zadań, kurs i indywidualne korepetycje w jednym.

Dane aktywności kursantów są kompleksowe, gdyż w założeniu tego portalu 100% nauki do matury wydarzy się w ramach interakcji z platformą e-learningową. To oznacza, że nauczyciele prowadzący naukę na kursie mają pełny dostęp do wiedzy na temat tego co uczeń zrobił, co przeczytał, jakie zadania rozwiązał, jakie ma tempo nauki, szacunków co do tego czy zdąży z materiałem do matury oraz z jakimi zadaniami maturalnymi ma największe problemy.

Taki dostęp do danych na temat ucznia powoduje, że technologia otwiera nowe możliwości do projektowania edukacji, niezależnie czy są to po prostu interaktywne materiały edukacyjne czy też kursy maturalne, które krok po kroku przeprowadzają ucznia przez każde jedno działanie jakie musi zrealizować, by przygotować się do matury.

Najlepszym przykładem wykorzystania dostępu do tych danych jest zapis regulaminu kursów maturalnych Więcej niż Matura. Polega on na gwarancji satysfakcji, co oznacza, że jeśli uczeń zrealizuje 100% kursu i nie osiągnie minimum 75% na maturze z danego przedmiotu, to otrzyma zwrot za poniesione koszty. To, że taka gwarancja jest możliwa wynika z tego, że dane edukacyjne zbierane na portalu Więcej niż Matura pozwalają na zbadanie tego, ile uczą się i jak uczą się osoby korzystające z portalu, które takie wyniki osiągnęły. To pozwala doskonalić kursy i tak prowadzić uczniów, by podążali oni każdego dnia najbardziej efektywną ścieżką ku sukcesowi na maturze.

Jednak to nie wszystko. Portal Więcej niż Matura zbudowany jest na technologii atomowych treści. Po pierwsze, oznacza to, że treści dostępne na portalu są połączone siecią powiązań Po drugie, oznacza to, że kursy maturalne zbudowane są z konkretnych atomów.

W połączeniu oznacza to, że jeśli jakiś atom występuje w 4 różnych miejscach, to jeśli jakiś kursant zada tam pytanie, to odpowiedź przygotowana przez nauczyciela pojawi się we wszystkich czterech miejscach.

To pozwala uczniom płynnie poruszać się po treściach edukacyjnych i doczytywać dokładnie to czego potrzebują doczytać, wtedy gdy tego potrzebują, co znacznie podnosi ich efektywność nauki.Zespołom nauczycieli pozwala to odpowiadać tylko na nowe pytania, gdyż jeśli uczeń zadaje to samo pytanie, to odpowiedź już na niego czeka i wyświetla się od razu. I do tego mechanizmu w żaden sposób nie jest wykorzystywana sztuczna inteligencja, choć z pewnością i ona zagości już wkrótce na portalu Więcej niż Matura, gdyż już teraz inteligentny chatbot dostępny jest na ich stronie internetowej.

Autor: Dariusz Chrapek - Więcej niż Matura

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie