Jak sprawdzić warunki na szlakach wodnych? Proste i darmowe narzędzie
Jak sprawdzić warunki na szlakach wodnych, gdy chcemy zaplanować urlop lub wycieczkę? Istnieje proste narzędzie i darmowe narzędzie, a mianowicie Wirtualny Informator Rzeczny (WIR).
05.08.2024 | aktual.: 05.08.2024 16:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas planowania wycieczki lub urlopu ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie. Źródłem cennej wiedzy jest zazwyczaj internet. Istnieje narzędzie, które pozwoli sprawnie zaplanować podróż - jest to w pełni darmowy Wirtualny Informator Rzeczny (WIR).
Wirtualny Informator Rzeczny w szczegółach
Wody Polskie podają, że w Polsce dostępnych jest 3768 km dróg wodnych przeznaczonych do żeglugi. Choć najczęściej odwiedzanym miejscem jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, warto również rozważyć inne atrakcyjne lokalizacje, takie jak Kanał Augustowski, Kanał Elbląski, Pętla Żuławska, Wrocławski Węzeł Wodny czy Bydgoski Węzeł Wodny
Z myślą o turystach, wodniakach, przedsiębiorcach, organach administracji, powstał Wirtualny Informator Rzeczny (WIR), który można potraktować jako centrum zarządzania i korzystania z śródlądowych dróg wodnych. "Mogą z niego korzystać rekreacyjni użytkownicy dróg wodnych, a także podmioty gospodarcze wykorzystujące śródlądowe drogi wodne do transportu towarów i pasażerów" - informują Wody Polskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
WIR oferuje między innymi funkcję interaktywnych map, na których użytkownicy mogą zobaczyć oznaczone szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne, a także urządzenia i konstrukcje hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy.
"Tym sposobem zyskujesz dostęp do szerokiego spektrum danych z odniesieniem przestrzennym, dzięki czemu możesz dokładnie zaplanować trasę i żeglować bezpiecznie po drogach wodnych. System zbiera dane hydrologiczne i meteorologiczne w czasie rzeczywistym, prognozy dla wodowskazów oraz dane pomiarowe z obiektów hydrotechnicznych" - informują Wody Polskie.
WIR jak nawigacja
Przydatnych funkcji jest znacznie więcej. Po wprowadzeniu odpowiednich punktów na mapie, WIR zamienia się w nawigację.
"Zaplanujesz ją na podstawie wprowadzonych punktów – początkowego, pośrednich i końcowego oraz parametrów jednostki pływającej. Otrzymasz najlepsze warianty tras, które będą uwzględniać aktualne głębokości tranzytowe czy komunikaty nawigacyjne. Algorytm zweryfikuje czy parametry wprowadzonej jednostki zgodne są z wymogami wyznaczonej trasy i poinformuje cię o wszelkich utrudnieniach, które możesz napotkać na trasie rejsu" - wytłumaczono.
Wody Polskie dodały, że wyznaczona za pośrednictwem WIR trasa będzie miała niezbędne dla żeglugi parametry:
- szacunkowy czas,
- długość,
- głębokość tranzytową,
- minimalny prześwit,
- istotne obiekty na trasie,
- komunikaty nawigacyjne.
- raportowane są również zdarzenia na trasie zgłoszone przez innych użytkowników.
Zawsze pod ręką dzięki wersji mobilnej
WIR umożliwia również dokonanie opłaty za śluzowanie lub przejście przez pochylnię za pomocą biletu elektronicznego podczas korzystania z śródlądowych dróg wodnych. "Możesz zapłacić z wyprzedzeniem, za kilka obiektów i kilka jednostek w ramach jednego biletu oraz na miejscu, np. podczas oczekiwania na śluzowanie, za pomocą aplikacji mobilnej. Zapłacisz w formie: przelewu bankowego, szybkiej płatności, karty debetowej/kredytowej lub płatności BLIK" - wyjaśniają Wody Polskie.
System WIR jest dostępny na stronie https://wir.wody.gov.pl oraz w aplikacji mobilnej na smartfony.