Jak sprawdzić, jaki mam procesor - sposoby

Procesor sprawia, że wszelkie operacje wykonywane przez nas na komputerze – czy to włączanie muzyki, czy granie w gry – po prostu się dzieją. Podpowiadamy, jak sprawdzić najważniejsze informacje o naszym procesorze.

Jak sprawdzić, jaki mam procesor - sposoby
Źródło zdjęć: © WP.PL

28.08.2017 | aktual.: 18.02.2020 14:29

Co to jest procesor (CPU)?

Procesor (CPU) to jeden z podzespołów elektronicznego urządzenia, który odpowiada za wykonywanie rozkazów, czyli za liczenie, kopiowanie potrzebnych danych, wykonywanie skoków. Prościej mówiąc, procesor wykonuje takie obliczenia, które umożliwiają i proste, i skomplikowane wykonywanie pewnych czynności w systemie. Bez procesora nie bylibyśmy w stanie przeglądać internetu, słuchać muzyki, pisać w programie biurowym czy grać w gry.

Procesor tak naprawdę niejedno ma imię i może występować w różnych wariantach. Często kartę graficzną, czyli specjalny element komputera odpowiedzialny za przetwarzanie grafiki, nazywa się w skrócie procesorem graficznym (GPU – Graphics Processing Unit, czyli jednostka przetwarzania grafiki), chociaż składa się ona nie tylko z samej jednostki liczącej. Procesor graficzny różni się od "typowego" procesora w komputerze, określanego z kolei mianem CPU (Central Processing Unit, czyli jednostka centralna), architekturą wykonania oraz, oczywiście, przeznaczeniem.

GPU wykonuje naraz o wiele więcej zadań niż CPU, a to dlatego, by móc w mig ukazać na ekranie bardzo skomplikowaną strukturę graficzną, np. grafikę 3D, i wciąż ją przetwarzać w każdej sekundzie bez opóźnień i błędów. Wiedzą o tym bardzo dobrze m.in. gracze, dlatego obecnie nie ma możliwości uruchomienia gier z zapierającą dech w piersiach grafiką bez odpowiednio mocnego procesora graficznego.

Procesor "specjalnego przeznaczenia" posiada również karta dźwiękowa, a nawet aparat fotograficzny, z tym że to pierwsze urządzenie potrzebuje go do cyfrowego przetwarzania sygnału, dzięki czemu słyszymy faktyczny dźwięk, natomiast to drugie – do sprawnego wychwytywania obrazu z otoczenia i zapisywania go w postaci informacji cyfrowej w dostępnej pamięci, wewnętrznej bądź pochodzącej z karty.

Z czego wykonany jest procesor?

Procesor wykonany jest z niewielkiej płytki krzemowej, która z kolei powstaje w bardzo wyśrubowanych, sterylnych warunkach. Na tejże płytce krzemowej, otoczonej zresztą specjalną, hermetyczną obudową, upchanych jest mnóstwo, mnóstwo tranzystorów.

Współczesne procesory składają się z wielu rdzeni, co zwiększa wydajność ich działania. Rdzeń jest jedną z fizycznych części procesora, bezpośrednio odpowiadającą za wykonywanie obliczeń.

Jak sprawdzić parametry swojego procesora?

Parametry techniczne swojego procesora, ale także jego model i generację możemy sprawdzić w specjalnie do tego przeznaczonych programach, na oficjalnych stronach internetowych producentów bądź w Menedżerze urządzeń.

  • Jak sprawdzić parametry procesora w Menedżerze urządzeń?

Żeby dostać się do systemowego Menedżera urządzeń, najprościej jest go wyszukać w "Starcie". Klikamy więc "Start" i w pasku do wyszukiwania wpisujemy po prostu "Menedżer urządzeń".

Kiedy już znajdziemy się w Menedżerze urządzeń, wyświetli nam się cała lista wykrytych przez system sprzętów obecnych w komputerze. By zobaczyć procesor, należy odnaleźć zakładkę "Procesory" i rozwinąć ją przez kliknięcie trójkącika obok symbolicznego rysunku tego urządzenia.

W tym przypadku ujawnić nam się może kilka tak samo nazwanych elementów. Nie jest to kilka procesorów fizycznych, co oczywiście można stwierdzić na pierwszy rzut oka, a kilka (najczęściej dwa bądź cztery) rdzeni umieszczonych w jednej fizycznej jednostce, które system nazywa po prostu procesorami. Opis pokazuje nazwę procesora (np. Intel Core), numer procesora (np. i5-4460) oraz częstotliwość pracy rdzenia podaną w gigahercach (np. 3,20 GHz).

  • W jakich programach sprawdzić parametry procesora?

Bardziej szczegółowe informacje o naszym procesorze możemy uzyskać dzięki specjalnie przeznaczonym do tego programom.

Jednym z takich programów jest CPU-Z. To niewielkie, szybko instalujące się narzędzie, dostępne za darmo w internecie, które pokazuje nie tylko nazwę procesora oraz częstotliwość pracy jego rdzeni, ale także podaje wartość pobieranej przez niego energii elektrycznej w watach (TDP) czy technologię wykonania wyrażoną w nanometrach. Prócz tego program ten podaje informacje o pamięci RAM czy procesorze graficznym.

Innymi programami do identyfikacji procesora, które dodatkowo monitorują jego pracę w czasie rzeczywistym (a więc np. pokazują aktualną temperaturę czy zużycie), są HWiNFO32 i OCCT. Pierwszy z nich pokazuje aktualne parametry w postaci tabelki, natomiast drugi tworzy czytelne wykresy temperatury, napięcia elektrycznego i częstotliwości pracy. Służy to nie tylko identyfikacji procesora, ale także sprawdzeniu poprawności jego działania.

  • Jak sprawdzić parametry procesora na stronach internetowych?

Jeżeli znamy nazwę naszego procesora oraz jego numer, możemy znaleźć o nim szczegółowe informacje na stronach producentów bądź na innych portalach zajmujących się komputerowym sprzętem, np. notebookcheck.pl. Wystarczy jedynie wpisać model w pasek wyszukiwania w Google.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)