Jak skutecznie wyczyścić przypalone żelazko?

Żelazko stanowi bardzo przydatne urządzenie w każdym domu. Niestety zdarzają się takie sytuacje, których rezultatem jest zabrudzone, bądź co gorsza przypalone żelazko. Kiedy zauważysz, że żelazko zaczyna brudzić ubrania, które właśnie prasujesz, wtedy już wiesz, że nadszedł dzień, aby w końcu doprowadzić je do porządku.

Jak skutecznie wyczyścić przypalone żelazko?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Deviant Ft

Przed zabraniem się za czyszczenie żelazka, należy poczekać aż wystygnie, ponieważ oprócz możliwości poparzenia się nie przyniesie to oczekiwanego dobrego efektu. Przed wami kilka przydatnych porad jak skutecznie wyczyścić żelazko, żeby wyglądało jak nowe.

Popularnym sposobem na usuwanie brudu ze spodu żelazka jest umycie go za pomocą szmatki nasączonej ciepłym octem. Jeśli zabrudzenie jest większe, można wtedy do octu dodać trochę soli (w proporcji 1:1). Tak przygotowaną mieszankę podgrzewamy w garnku, zanim zacznie wrzeć moczymy w niej szmatkę i zaczynamy czyścić żelazko. Nie da się ukryć, że trzeba się niezłe przy tym namachać, ale czyszczenie żelazka takim płynem jest bezpieczne i nie rysuje jego spodu.

Obraz
© (fot. Fotolia / Photographee.eu)

Kolejną metodą na pozbycie się brudu ze spodu żelazka jest rozłożenie gazety na desce do prasowania, a następnie należy rozsypać na niej sól. Później wystarczy tylko prasować aż do momentu, kiedy żelazko będzie wyczyszczone.

Często zdarza się, że w miejscach upustu pary tworzy się osad z kamienia. Zazwyczaj spowodowane jest to używaniem twardej wody. Na wyczyszczenie dziurek, którymi leci para też jest sposób. Dlatego dobrym sposobem na pozbycie się brudu jest namoczenie w occie patyczka do uszu i delikatnie wyczyszczenie otworów w stopie żelazka.

Przy pomocy mieszanki wody i octu wyczyścimy również pojemnik na wodę. Wystarczy tylko przygotować miksturę w proporcji 1:1 i wlać do zbiornika. Następnie włączyć żelazko i czekać, aż do momentu jak substancja wyparuje. Później powtarzamy czynność, ale już przy użyciu samej wody. Pamiętajmy jednak, że prasowanie możemy rozpocząć tylko wyłącznie wtedy, kiedy pozbędziemy się całkowicie octu z żelazka. W innym przypadku możemy zniszczyć ubrania lub też samo urządzenie.

Obraz
© (fot. Fotolia / macau)

Kłopot jest wtedy, gdy zabrudzimy żelazko np. woskiem, który przywarła do spodu. Należy wtedy nastawić urządzenie na najwyższą temperaturę i prasować nim gazetę aż osad zniknie i wyczyścimy żelazko.

Jak o każde urządzenie, tak i o żelazko należy regularnie dbać. Najlepiej dla uzyskania pary do prasowania używać wody destylowanej. Dzięki temu mniej osadu będzie się zbierało w zbiorniku i w upustach pary. Kamień w otworach zbiera się również, gdy po prasowaniu zostawiamy w pojemniku wodę. Dlatego dobrze jest po skończeniu prasowania opróżnić zbiornik. Ponadto aby uniknąć przenoszenia się brudu na deskę do prasowania, a tym samym na prasowane ubranie, dobrze jest za każdym razem przetrzeć wierzch żelazka. I na koniec, żelazko należy trzymać w pozycji pionowej w czystym i suchym miejscu.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)