Jak się waży wieloryby? Pomagają w tym drony

Jak się waży wieloryby? Pomagają w tym drony
Źródło zdjęć: © Youtube.com

06.11.2019 08:16, aktual.: 06.11.2019 20:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wieloryby to największe i najcięższe zwierzęta na świecie. Skąd jednak wiadomo, ile dokładnie ważą? Ustawienie zwierzęcia na wadze jest niemożliwe, dlatego naukowcy opracowali metodę ważenia, która jest bezpieczna dla zwierząt a przy tym dokładna.

Wielkość wielorybów ma duże znaczenie dla samych zwierząt. Większe osobniki mają więcej energii, dzięki czemu możliwe jest migrowanie na duże odległości w celu poszukiwania pożywienia. Dla naukowców mierzenie rozmiarów i wagi zwierzęcia to duży problem.

Z tego względu opracowaną nowy, nieinwazyjny sposób ważenia wielorybów. Rozwiązanie powstało z wykorzystaniem technologii zwanej fotogrametrią - w której wielkość ciała wielorybów mierzy się na podstawie zdjęć wykonanych przez drony.

Pierwsze testy zostały przeprowadzone do mierzenia wielorybów w Península Valdés w Argentynie. Półwysep otaczają płytkie, czyste wody, dzięki czemu łatwo jest fotografować wieloryby z bliskiej odległości od brzegu. Z pomocą drona udało się zmierzyć długość ciała, szerokość, obwód i wysokość wielorybów. Na podstawie tych pomiarów udało się stworzyć dokładny model 3D wielorybów, który został wykorzystany do przewidzenia ich objętości ciała. Wynik można zobaczyć na tym wideo.

Obraz
© DigitalLife3D

Jednak objętość ciała to wciąż za mało do ustalenia wagi zwierzęcia. W celu zdobycia odpowiednich informacji, naukowcy porównali wymiary wielorybów zmierzonych z pomocą drona z historycznymi zapisami. Starsze dane opisywały dokładne wymiary oraz wagę wielorybów zabitych w celach naukowych.

Następnie badacze użyli modelu 3D, aby obliczyć objętość każdego martwego wieloryba na podstawie jego długości i szerokości, które zostały potem porównane z wagą zwierząt. Dzięki danym porównawczym można było obliczyć wagę żywych zwierząt.

I chociaż już wcześniej były prowadzone pomiary wielorybów, to jednak nowa metoda pozwala na badanie zwierząt w sposób nieinwazyjny. Pełna metoda została przedstawiona w czasopiśmie naukowym "Methods in Ecology and Evolution".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)