Jak się produkuje pralki i lodówki? Fabryka Samsunga we Wronkach

Jak się produkuje pralki i lodówki? Fabryka Samsunga we Wronkach

27.06.2012 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z okazji otwarcia linii produkcyjnej lodówek Side By Side mieliśmy okazję odwiedzić z kamerką polską fabrykę Samsunga we Wronkach koło Poznania. Fabryka robi imponujące wrażenie i pokazuje, że Polska to coraz ważniejszy światowy rynek, ale także potentat w Europie jeśli idzie o produkcję AGD.

Fabryka Samsunga we Wronkach produkuje nie tylko lodówki, ale także pralki. Na terenie zakładu zlokalizowane są dwie linie produkcyjne, które w całości zaspakajają potrzeby nie tylko polskiego rynku, ale także całego rynku europejskiego. Lodówki i pralki „Made in Poland”. są w stanie dotrzeć w najodleglejszy zakątek Europy w przeciągu 120 godzin. Przed budową zakładu, czas sprowadzenia sprzętu AGD do Europy wynosił kilka tygodni. Trzeba także podkreślić, że to jest to także pierwsza fabryka Samsunga w Europie.

Polska fabryka pracuje z imponującą prędkością. Co 1. sekund z taśmy produkcyjnej zjeżdża nowa lodówka, a co 15 sekund nowa pralka. Sam czas produkcji urządzenia, od położenia pierwszego elementu na taśmie produkcyjnej, do gotowego, zapakowanego produktu wynosi około 2,5h w przypadku lodówek Side By Side i około godziny w przypadku pralek Ecobuble. Dziennie produkowanych jest niespełna 3000 lodówek i 2000 pralek. Docelowo polska fabryka Samsunga ma osiągnąć wydajność na poziomie 2 mln sztuk urządzeń AGD rocznie.

Samsung w swojej fabryce zmienił także podejście do samej linii montażowej. Większość montażu odbywa się tradycyjnie, w systemie linii, jednak końcowy montaż wykonywany jest w tzw. gniazdach. Jeden pracownik odpowiedzialny jest za ostateczny montaż urządzenia i jego kontrolę. Dzięki temu znacznie podniesiono niezawodność montażu i jakość końcowego produktu. Linia produkcyjna jest tak delikatna, że np. proces produkcji lodówki rozpoczyna się od gotowego, polakierowanego na odpowiedni kolor kawałka blachy. Podczas całej produkcji, mimo iż blacha jest wyginana, łączona z innymi elementami nie pojawi się nawet najmniejsza rysa, czy uszkodzenie.

Dla Samsunga bardzo ważna jest jakość. Poruszając się po fabryce mogliśmy zauważyć, że kontrola montażu i jakości komponentów odbywa się niemal na każdym kroku. Z każdej partii produkcyjnej wybierane są losowe egzemplarze, które poddaje się szczegółowej kontroli. Co więcej, Samsung w swoich laboratoriach sprawdza nawet, jak wyprodukowany sprzęt zniesie transport - dysponuje on laboratorium, które symuluje warunki transportu np. samochodowego.

Co ciekawe, Samsung jest tak pewny polskiej jakości produkcji, że wszystkie lodówki będą wyraźnie oznaczane na drzwiach dużą naklejką z napisem „Wyprodukowano w Polsce!”

Więcej o lodówkach produkowanych w Polsce TUTAJ

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)