Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Kilka prostych trików

Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Kilka prostych trików
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

14.06.2019 12:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla większości z nas smartfon to podstawowe narzędzie do robienia zdjęć czy kręcenia filmów. Na warsztatach organizowanych przez Xiaomi Technology Polska i Tomasza Zienkiewicza dowiedzieliśmy się, jak robić lepsze zdjęcia smartfonem.

Zaawansowane oprogramowanie i dobrej jakości aparaty sprawiają, że nawet profesjonaliści nie kryją się z tym, że lubią robić zdjęcia smartfonem. W trakcie warsztatów organizowanych przez Xiaomi Technology Polska i prowadzonych przez fotografa lifestyle’owego Tomasza Zienkiewicza poznaliśmy kilka trików, jak robić lepsze zdjęcia smartfonem.

Kto jest bohaterem zdjęcia?

Bez względu na to, czy robimy zdjęcie profesjonalnym aparatem czy smartfonem, najważniejsze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, kto lub co jest bohaterem naszego zdjęcia. Zastanówmy się, co chcemy pokazać i jak. Jeśli chcemy zrobić portret to skupmy się na twarzy danej osoby, a jeżeli robimy zdjęcie pleneru to możemy znaleźć element, który znajdzie się na pierwszym planie i przyciągnie uwagę.

Tutaj warto wspomnieć przede wszystkim o tle, kiedy robimy zdjęcia portretowe czy selfie. Zwróćcie uwagę, co dzieje się za osobą fotografowaną, by uniknąć krępujących elementów na zdjęciu, niechcianych odbić w lustrze czy szybie lub tzw. bohaterów drugiego planu.

Obraz
© WP.PL

Kompozycja zdjęcia i jak kadrować

Kiedy już wiemy, co chcemy wyeksponować na zdjęciu, warto pomyśleć o tym, jak wykadrować zdjęcie. W fotografii mówi się o zasadzie trójpodziału, według której najmniej atrakcyjne elementy powinniśmy umieszczać w centrum, a elementy będące na brzegach bardziej przykuwają wzrok.

Fotografując smartfonem należy pamiętać o tym, że używamy zwykle obiektywu szerokokątnego, który może zniekształcać obraz, znajdujący się blisko lub na bokach zdjęcia. Z tego względu lepiej jest zrobić zdjęcie z dalszej odległości, a następnie odpowiednio wykadrować to, co chcemy pokazać.

Obraz
© WP.PL

Nie wszystko musi być ostre

Nieostre zdjęcia są słabe? Niekoniecznie – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy wyeksponować element zdjęcia, np. osobę poprzez wyostrzenie jej i rozmycie tła. Tak samo zdjęcia, które mają ukazywać dynamikę nie zawsze będą ostre, często mogą być też przesunięte. Nie bójmy się eksperymentować tak, by najlepiej osiągnąć zamierzony efekt.

Odpowiednie oświetlenie i kolory

Oświetlenie i kolory są zdecydowanie najważniejszym elementem, którego musimy się nauczyć, by robić dobre zdjęcia. Dotyczy to zwłaszcza smartfonów, ponieważ korzystając z nich rzadko mamy okazję wykorzystywać dodatkowe doświetlenie czy specjalne blendy, które łagodzą światło. Robiąc zdjęcia smartfonem musimy lepiej dobierać pory dnia, kiedy słońce najładniej oświetla otoczenie.

Najładniejsze zdjęcia wychodzą o wschodzi lub zachodzie słońca, kiedy światło jest łagodne, a najmniej korzystnie w południe, kiedy mocne punktowe światło z góry będzie powodować duże cienie, np. na naszych twarzach.

Warto również zwrócić uwagę na to, co znajduje się wokół nas. Otoczenie będzie obijać światło - np. trawa sprawi, że światło odbite od niej przybierze bardziej zielony odcień. Jeżeli robimy portret to ważne jest również to, w co ubrana jest fotografowana osoba, bo kolor ubrania będzie odbijał światło na twarz.

Obraz
© WP.PL

Jak robić lepsze selfie?

Duża część warsztatów poświęcona była zdjęciom portretowym, a tym samym selfie, które wiele osób najchętniej wykonuje z pomocą smartfona. Wszystkie powyższe zasady będą miały znaczenie przy robieniu selfie smartfonem. Wspomnieliśmy już o tym, by pamiętać kto jest bohaterem zdjęcia oraz o tym, że lepiej jest robić portret z większej odległości, a następnie odpowiednio wykadrować zdjęcie. Dzięki temu unikniemy zniekształceń twarzy.

Warto również pamiętać o tym, że to, co znajduje się najbliżej kamery będzie na zdjęciu wyglądać na największe, z tego względu robiąc zdjęcie z góry będziemy mieć większe oczy, a robiąc je z dołu – podbródek. Jeśli chodzi o oświetlenie – najbardziej niekorzystnie wyglądamy w pełnym słońcu w południe. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie, kiedy słońce jest wysoko – lepiej jest schować się do cienia, by światło równomiernie rozkładało się na naszej twarzy.

Przypominamy również o tym, że ubrania odbijają światło. Może się zdarzyć, że jeśli ubierzemy czerwoną bluzkę, to nasza twarz na selfie będzie wyglądać na zaczerwienioną. Złe kolory sprawią, że będziemy wyglądać niezdrowo lub starzej.

Na zrobieniu zdjęcia się nie kończy

Warto również pamiętać, że dobre zdjęcie może wymagać nieco obróbki. Poniżej lista kilku przydatnych aplikacji na smartfona, które pomogą wam jeszcze bardziej ulepszyć wasze zdjęcia:

Obraz
© WP.PL

Wszystkie zdjęcia umieszczone w artykule zostały zrobione podczas warsztatów przy pomocy Xiaomi Redmi Note 7.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)