Jak podłączyć router? Prosty poradnik dla początkujących

Jak podłączyć router? Prosty poradnik dla początkujących
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images

22.05.2020 15:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Konfigurowanie routera może wydawać się trudnym zadaniem, ale mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem szybko znajdziecie odpowiedź na pytanie, jak połączyć router Wi-Fi.

Co to jest router Wi-Fi?

Router Wi-Fi to dzisiaj jedno z podstawowych urządzeń w wielu domach. Jego zadaniem jest zapewnienie bezprzewodowego dostępu do internetu do różnych urządzeń. Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów tych urządzeń:

  • DSL/ADS
  • xDSL
  • 3G/4G
  • Światłowodowe.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, jaki router wybrać oraz czym różnią się poszczególne rodzaje tych urządzeń, zachęcamy do zajrzenia do naszego wcześniejszego poradnika. Znajdziecie nam wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, jak wybrać router, który spełni wasze oczekiwania.

Jak podłączyć router?

Podłączenie routera Wi-Fi jest bardzo proste, chociaż różni się nieco w zależności od konkretnego modelu. Pierwszym krokiem zawsze będzie podłączenie urządzenia do gniazdka elektrycznego. Następnie:

  • resetujemy urządzenie do ustawień fabrycznych;
  • podłączamy kabel sieciowy do głównego gniazdka routera (WAN, DSL/ASLA lub Internet);
  • pozostałe porty posłużą do podłączenia innych urządzeń do routera;
  • po właściwym podłączeniu przewodów, należy włączyć router i komputer, który posłuży do jego konfiguracji.

Zaleca się, by pierwsza konfiguracja przebiegła "po kablu" a nie za pośrednictwem Wi-Fi. Jest to również o wiele łatwiejsze, ponieważ podłączenie do sieci nastąpi automatycznie.

W przypadku konfiguracji przez Wi-Fi należy odnaleźć urządzenie na liście połączeń sieciowych, a następnie się połączyć. Z kolei, by skonfigurować router, musimy otworzyć przeglądarkę i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Jak skonfigurować router krok po kroku? Dowiecie się z naszego wcześniejszego poradnika. Jeżeli zamiast tego zależy wam na prostym rozwiązaniu, możecie skorzystać z opcji "szybka konfiguracja", która dostępna jest dla większości urządzeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)