Jak odstraszyć osy? Domowe, skuteczne sposoby na osy i pszczoły

Jak odstraszyć osy? Domowe, skuteczne sposoby na osy i pszczoły
Źródło zdjęć: © iStock.com

25.06.2019 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli chcemy pozbyć się os czy pszczół nie robiąc im krzywdy, warto wybrać jeden ze sprawdzonych sposobów na ich odstraszenie. Wybraliśmy dla was domowe metody, które pomogą wam pozbyć się owadów, a jednocześnie są bezpieczne dla nich i nas.

Nie każdy może wiedzieć, że jad osy jest łagodniejszy niż jad pszczoły i rzadziej powoduje alergie. Jednak ukąszenie osy jest o wiele bardziej bolesne, a dzieci i alergicy wykazują dużą wrażliwość również na jad os. Większość z nich nie jest jednak agresywna – te, które mogą być najbardziej uciążliwe dla nas to gniazdujące w ziemi osy pospolite (Vespula vulgaris) oraz dachowe (Vespula germanica).

Osy i pszczoły atakują broniąc swojego terytorium, z tym, że osy stają się wtedy bardzo agresywne. Te najwaleczniejsze atakują osoby, które zbliżą się w okolicę 6 metrów od ich gniazda. Osy stają się agresywne, jeśli zaczniemy na nie dmuchać czy wymachiwać rękami. Warto pamiętać, że osy i pszczoły są owadami pożytecznymi, dlatego trwałe ich usuwanie powinno mieć miejsce, kiedy zagrażają naszemu życiu.

Jak odstraszać osy i pszczoły?

Wydawać by się mogło, że najskuteczniejszym i najłatwiejszym sposobem na odstraszenie os czy pszczół są gotowe preparaty, które możemy kupić w sklepie. Jednak warto wiedzieć, że nie potrzebujemy do tego środków chemicznych. Pszczoły i osy można skutecznie odstraszyć z pomocą roślin, zapachów oraz kolorów. To o wiele tańsze i ekologiczne rozwiązania.

Obraz
© Shutterstock.com

Domowe sposoby na osy i pszczoły

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na odstraszanie owadów są olejki zapachowe. Osy nie lubią szczególnie zapachu oleju goździkowego i podgrzanego octu, z kolei pszczoły - eukaliptusa, mięty i piołunu. Skutecznie działają także zapach cytryny, bazylii, pokrojonego czosnku, olejku z drzewa herbacianego.

Jeżeli chcemy odstraszyć owady z ogrodu, możemy przetrzeć delikatnie olejkami meble ogrodowe. Skuteczny będzie też wacik nasączony odpowiednim zapachem czy doniczka z wybranymi ziołami. Można też naszpikować cytrynę świeżymi goździkami – będzie nie tylko odstraszać owady, ale również stanowić ozdobę stołu.

Warto zachować szczególną ostrożność w trakcie prac ogrodowych. Osy wygryzają dziurki w owocach o cienkich skórkach, preferują winogrona, maliny, jeżyny, truskawki i śliwki, dlatego należy zachować dużą ostrożność w okresie zbiorów tych owoców. Unikajmy chodzenia boso po ogrodzie, a do lasy czy na łąkę zakładajmy zakryte buty. Pod koniec lata pszczoły i osy przechodzą w stan mniejszej aktywności, ale wtedy są szczególnie agresywne jeśli chodzi o obronę ich gniazd.

Jak zabezpieczyć jedzenie przed osami i pszczołami?

Przyjęło się, że pszczoły i osy lgną do słodkiego jedzenia, co jest oczywiście prawdą. Warto wiedzieć jednak, że osy siadają również na mięsie i wydzierają jego kawałki, ponieważ karmią nim swoje larwy. Zawsze warto więc przykrywać jedzenie, a na pikniki pakujmy je w szczelnie. Uczulamy również, by nie pić nic z ciemnych butelek, które były zostawione otwarte na świeżym powietrzu – mogą w nich pływać osy czy pszczoły.

Co wabi pszczoły i osy?

Wspomnieliśmy już o tym, że osy i pszczoły chętnie lecą do słodkiego jedzenia, ale mogą je przyciągać także owocowe i kwiatowe zapachy perfum. Silny zapach mogą wydzielać także kremy, odżywki czy szampony o czym warto też pamiętać. Osy i pszczoły przylatują również zwabione kolorami białym i żółtym, ale co ciekawe – osy nie widzą koloru czerwonego.

Obraz
© Archiwum prywatne | .

Jak się pozbyć osy nie robiąc jej krzywdy?

Niezależnie czy będzie to osa czy pszczoła, możemy się jej pozbyć w prosty sposób bez robienia jej krzywdy. Jeśli dostanie się do domu wystarczy poczekać aż przysiądzie na stole czy ścianie, a wtedy należy delikatnie przykryć ją szklanką czy podobnym naczyniem. Pod nie wsuwamy sztywny kawałek papieru i wynosimy owada na zewnątrz. Możemy też spryskać go delikatnie wodą ze zraszacza, by unieruchomić na chwilę osę czy pszczołę i taką wynieść na zewnątrz, by obeschła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)