Jak nie stracić pieniędzy? Zobacz, na co uważać w internecie

Jak nie stracić pieniędzy? Zobacz, na co uważać w internecie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek

06.07.2017 14:11, aktual.: 09.07.2017 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internetowi oszuści zrobią wszystko, by wykorzystać naszą nieuwagę i przejąć pieniądze. Potrafią być naprawdę sprytni, więc warto wiedzieć, czego unikać.

Najpopularniejsze przykłady ataków zebrał portal zaufanatrzeciastrona.pl. Ich zestawienie dobrze pokazuje, dlaczego trzeba uważnie sprawdzać, w co klikamy i na jakich stronach się znajdujemy.

Klikanie w reklamy Google'a

Nie pamiętasz dokładnego adresu banku, więc w wyszukiwarce wpisujesz np. “logowanie mbank”? Bardzo łatwo możesz wpaść w sidła cyberprzestępców. Ich fałszywa strona pojawia się jako jedna z pierwszych. Klikając w link możemy trafić na podrobioną witrynę, udającą bankowy serwis. Po wpisaniu podstawowych danych okaże się jednak, że nasze konto rzekomo zostało zablokowane. I by je odzyskać, należy wpisać bardzo poufne informacje: imię i nazwisko, PESEL, telekod oraz adres zamieszkania. Cyberprzestępcy nie tylko uzyskają w ten sposób możliwość do potwierdzenia tożsamości na infolinii, ale mogą wykorzystać dane w innych miejscach - np. przy próbie wzięcia pożyczki.

Uważnie patrz, na jakiej stronie się znajdujesz

Już adres zdradzi, że znajdujemy się na stronie oszustów. Wcześniej opisywany atak od razu sygnalizował, że jesteśmy w niewłaściwym miejscu. Jeżeli ktoś w porę to zauważył, mógł uciec. Czasami jednak różnice są delikatne i na pierwszy rzut oka niezauważalne. Portal zaufanatrzeciastrona.pl opisał przykład witryny “ce.ntrum24.pl”, podczas gdy oryginalna strona banku nazywa się: “centrum24.pl”. Klikając w Google’u w fałszywą, nieważni mogliby kropkę w adresie pominąć. Właśnie na takie błędy czyhają oszuści: nieświadoma niczego ofiara wpisuje hasło i login, zdradzając przy tym sekretne dane…

Obraz
© zaufanatrzeciastrona.pl

Zmiana formatu konta

“Jednym z ulubionych scenariuszy przestępców jest 'zmiana formatu konta'. Za pomocą złośliwego oprogramowania zainstalowanego na komputerach ofiar modyfikują zawartość strony banku i nakłaniają ofiary do przepisania kodu jednorazowego z wiadomości SMS pod pretekstem konieczności potwierdzenia nowego numeru konta” - opisuje trzecią popularną metodę ataku portal zaufanatrzeciastrona.pl.

Dlatego gdy w grę wchodzą nasze pieniądze, powinniśmy być bardzo uważni i czujni. Wszelkie podejrzane i nietypowe sytuacje - typu “zmiana formatu konta” czy blokada konta - warto najpierw potwierdzić kontaktując się z bankiem. Należy też dokładnie sprawdzać, na jakiej stronie się znajdujemy. Może i przez to spędzimy przy komputerze trochę więcej czasu, ale będziemy mieć gwarancję, że nasze pieniądze są bezpieczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)