Jak nie stracić pieniędzy? Zobacz, na co uważać w internecie

Jak nie stracić pieniędzy? Zobacz, na co uważać w internecie06.07.2017 14:11
Jak nie stracić pieniędzy? Zobacz, na co uważać w internecie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Internetowi oszuści zrobią wszystko, by wykorzystać naszą nieuwagę i przejąć pieniądze. Potrafią być naprawdę sprytni, więc warto wiedzieć, czego unikać.

Najpopularniejsze przykłady ataków zebrał portal zaufanatrzeciastrona.pl. Ich zestawienie dobrze pokazuje, dlaczego trzeba uważnie sprawdzać, w co klikamy i na jakich stronach się znajdujemy.

Klikanie w reklamy Google'a

Nie pamiętasz dokładnego adresu banku, więc w wyszukiwarce wpisujesz np. “logowanie mbank”? Bardzo łatwo możesz wpaść w sidła cyberprzestępców. Ich fałszywa strona pojawia się jako jedna z pierwszych. Klikając w link możemy trafić na podrobioną witrynę, udającą bankowy serwis. Po wpisaniu podstawowych danych okaże się jednak, że nasze konto rzekomo zostało zablokowane. I by je odzyskać, należy wpisać bardzo poufne informacje: imię i nazwisko, PESEL, telekod oraz adres zamieszkania. Cyberprzestępcy nie tylko uzyskają w ten sposób możliwość do potwierdzenia tożsamości na infolinii, ale mogą wykorzystać dane w innych miejscach - np. przy próbie wzięcia pożyczki.

Uważnie patrz, na jakiej stronie się znajdujesz

Już adres zdradzi, że znajdujemy się na stronie oszustów. Wcześniej opisywany atak od razu sygnalizował, że jesteśmy w niewłaściwym miejscu. Jeżeli ktoś w porę to zauważył, mógł uciec. Czasami jednak różnice są delikatne i na pierwszy rzut oka niezauważalne. Portal zaufanatrzeciastrona.pl opisał przykład witryny “ce.ntrum24.pl”, podczas gdy oryginalna strona banku nazywa się: “centrum24.pl”. Klikając w Google’u w fałszywą, nieważni mogliby kropkę w adresie pominąć. Właśnie na takie błędy czyhają oszuści: nieświadoma niczego ofiara wpisuje hasło i login, zdradzając przy tym sekretne dane…

289191111279650874
Źródło zdjęć: © zaufanatrzeciastrona.pl

Zmiana formatu konta

“Jednym z ulubionych scenariuszy przestępców jest 'zmiana formatu konta'. Za pomocą złośliwego oprogramowania zainstalowanego na komputerach ofiar modyfikują zawartość strony banku i nakłaniają ofiary do przepisania kodu jednorazowego z wiadomości SMS pod pretekstem konieczności potwierdzenia nowego numeru konta” - opisuje trzecią popularną metodę ataku portal zaufanatrzeciastrona.pl.

Dlatego gdy w grę wchodzą nasze pieniądze, powinniśmy być bardzo uważni i czujni. Wszelkie podejrzane i nietypowe sytuacje - typu “zmiana formatu konta” czy blokada konta - warto najpierw potwierdzić kontaktując się z bankiem. Należy też dokładnie sprawdzać, na jakiej stronie się znajdujemy. Może i przez to spędzimy przy komputerze trochę więcej czasu, ale będziemy mieć gwarancję, że nasze pieniądze są bezpieczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)