Jak napisać list motywacyjny, by przyciągał uwagę i był profesjonalny? Poradnik

Rekruterzy przyznają, że niewiele osób potrafi przygotować list motywacyjne prawidłowo. Jeżeli aplikujemy do firmy, która wymaga od nas przesłania tego dokumentu, warto wiedzieć jak napisać list motywacyjny, by zrobił dobre wrażenie.

Jak napisać list motywacyjny, by przyciągał uwagę i był profesjonalny? Poradnik
Źródło zdjęć: © Fotolia

03.06.2019 15:00

Jak napisać list motywacyjny? Przede wszystkim należy pamiętać, że list motywacyjny powinniśmy wysyłać tylko do tych pracodawców, którzy tego oczekują. Nie zawsze list motywacyjny jest konieczny, a w wielu procesach rekrutacyjnych rezygnuje się z nich świadomie, by za wcześnie nie wyrobić sobie opinii o kandydacie.

Wielu rekruterów podkreśla, że proces rekrutacyjny jest zwykle wieloetapowy, a listy motywacyjne i tak są pisanie niewłaściwie, więc nie dają właściwego obrazu o kandydacie. Niemniej, jeżeli jednak będziemy aplikować do firmy, której zależy na wysłaniu listu motywacyjnego, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Jak napisać list motywacyjny – porady

Pisanie listu motywacyjnego zaczyna się od prawidłowego zaadresowania go oraz poinformowania, skąd dowiedzieliśmy się o ofercie pracy na stanowisko, na które aplikujemy.

Następnie należy wyjaśnić, czemu aplikujemy na dane stanowisko akurat w tej firmie. Co przyciąga nas w samej firmie – można powołać się na informacje dostępne w internecie lub na prywatne odczucia. Jeżeli dodatkowo chcemy zmienić branżę to warto napisać, czemu nam na tym zależy.

Następna część listu powinna opowiadać o nas i w atrakcyjny sposób przedstawić naszą kandydaturę. Pracodawca musi mieć poczucie, że wiele zyska, zatrudniając nas w swojej firmie. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że w liście motywacyjnym, podobnie jak w CV należy podawać jedynie prawdziwe informacje na nasz temat.

Bardzo ważne jest, by w liście motywacyjnym nie kopiować gotowych formułek oraz szablonów. Każdy list powinien być pisany indywidualnie pod danego pracodawcę i być szczery. Powinien mieć osobisty charakter, ale jednocześnie być profesjonalny – należy pamiętać o zwrotach grzecznościowych.

Pamiętajmy, że list motywacyjny nie może być nachalną reklamą, a ciekawą opowieścią, która ma zachęcić pracodawcę do spotkania z nami.

List motywacyjny – najczęstsze błędy

Na zakończenie podkreślimy kilka najczęściej popełnianych błędów, które pojawiają się listach motywacyjnych. Przede wszystkim w listach motywacyjnych często pojawiają się błędy wynikające z pośpiechu i nieuwagi aplikującego. Jednym z najgorszych tego typu błędów będzie pomylenie nazwy firmy, do której wysyłamy list lub nazwy stanowiska na jakie aplikujemy.

Częstym błędem jest powielanie informacji, które można znaleźć w CV oraz jednoczesny brak konkretów. Zamiast pisać, że jesteśmy „sumienni, pracowici i kreatywni”, lepiej jest przywołać w liście przykładowe sytuacje zawodowe, które potwierdzą nasze umiejętności.

pracalist motywacyjnycv
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)