Jak legalnie pobrać wideo z YouTube na komputer?

YouTube bez problemu pozwala wyświetlać filmy umieszczone w swoim serwisie, pozwala również umieszczać je i rozpowszechniać po całej sieci, jednak przycisku „zapisz” nigdzie nie uświadczymy. Nie oznacza to jednak, że tych filmów nie możemy zapisać na dysku, by później je obejrzeć.

Jak legalnie pobrać wideo z YouTube na komputer?
Źródło zdjęć: © youtube.com
Lop

12.11.2016 | aktual.: 12.11.2016 09:46

Przede wszystkim musimy sobie coś na początku wyjaśnić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarówno konwertowanie jak i pobieranie, a później odtwarzanie filmów jak i muzyki z YouTube jest dopuszczalne przepisami prawa. Polskie prawo jasno określa co wolno a czego nie – zezwala na pobieranie dzieł, które zostały już rozpowszechnione. Pliki objęte są tzw. dozwolonym użytkiem osobistym. Prawo nie pozwala natomiast na udostępnianie.

Czyli krótko mówiąc, jeśli jakiś film trzymamy w chmurze i link do pliku pojawi się na naszym wallu na Facebooku, będzie to - jak pobieranie za pomocą sieci peer-to-peer - nielegalne. W obu przypadkach powodem jest udostępnianie całych lub nawet niewielkich fragmentów plików nieznajomym. Więcej o legalnym pobieraniu plików z sieci dowiecie się z tego artykułu.

Ważne jest też to, że można legalnie pobierać utwory rozpowszechniane w sieci przez twórców. Jeśli na YouTube dzień po premierze kinowej pojawi się cały film, można spokojnie uznać, że* nie został* on opublikowany tam przez producentów. Pobranie takiego filmu będzie nielegalne. Podobnie jeśli przed premierą w sieci pojawi się wyciek płyty popularnej gwiazdy - pobranie go będzie nielegalne. Radzimy uważnie sprawdzać prawa autorskie wszystkich nagrań.

Skoro kwestie prawne mamy wyjaśnione, przejdźmy do samego pobierania treści. Na początek zaproponujemy wam kilka serwisów, które wykonają całą robotę za was. Będziecie musieli podać im jedynie adres filmu, a później wskazać właściwe miejsce na dysku. Poniżej znajdziecie listę stron, które ułatwią wam pobieranie filmów z YouTube.

KeepVid – darmowe, a przy tym bardzo proste narzędzie do pobierania plików video. Prócz YouTube, możemy pobrać wideo z Instagrama, Facebooka, LiveLeak oraz również z innych tego typu stron. Aby skorzystać z usług serwisu, należy skopiować adres URL, wkleić w odpowiednie miejsce na stronie i wcisnąć przycisk Download. Następnie wybieramy format jaki nas interesuje – wideo w rozdzielczości do 720p czy plik audio w formacie MP3, M4A, czy bardziej skompresowanym 3GP.

SaveMedia – serwis działający podobnie do poprzedniego, ale ma jeszcze jedną ciekawą funkcję. Wystarczy, że w pasku adresu waszej przeglądarki podmienicie domenę - działa nie tylko z YouTube - na savemedia.com i gotowe. Przykład? Proszę bardzo - zamiast adresu: https://www.youtube.com/watch?v=QWmMT6lUGAs, powinniśmy mieć: https://www.savemedia.com/watch?v=QWmMT6lUGAs. Dzięki temu prostemu trikowi mechanizm przerzuci was na stronę SaveMedia, gdzie będiecie mogli wybrać rodzaj docelowego pliku oraz jego miejsce w waszym archiwum. Uważajcie tylko na wyskakujące reklamy!

Jeśli nie chcemy bawić się kopiowanie adresu strony, zawsze możecie skorzystać z dodatku do przeglądarki. W programie Mozilla Firefox polecamy zainstalować 1-Click YouTube Video Download, prosty dodatek pozwalający dosłownie za pomocą jednego kliknięcia pobrać dowolny klip, zarówno w formacie MP4, WEBM, jak i 3GP. Przycisk uruchamiający pobieranie, znajduje się tuż poniżej materiału wideo, po kliknięciu podajemy już tylko miejsce gdzie ma film zostać pobrany.

Również Opera ma swój dodatek, który służy do pobierania filmów z YouTube o nazwie YouTube Downloader. Filmy pobieramy po kliknięciu w pole Download, które znajduje się poniżej wyświetlanego klipu. Niestety użytkownicy Google Chrome, do ściągania klipów z YouTube nie mają możliwości korzystać z jakichkolwiek nakładek. Chociaż istnieje nakładka – Video Downloader professional, dzięki której można pobierać filmy, ale niestety nie obsługuje YouTube – opcja została zablokowana przez Google.

Zobacz także
Komentarze (9)