Jak i po co oszczędzać wodę? Dobre nawyki pomogą w walce z suszą

Jak i po co oszczędzać wodę? Dobre nawyki pomogą w walce z suszą
Źródło zdjęć: © Getty Images | zoranm
Oskar Ziomek

26.04.2020 12:54, aktual.: 26.04.2020 19:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zagrożenie pożarowe w Polsce jest cały czas bardzo wysokie, a brak deszczu ma katastrofalne skutki, czego przykładem był wybuch pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Aby je łagodzić, można zacząć świadomie oszczędzać wodę i tym samym przyczynić się do zmniejszenia podobnego zagrożenia w przyszłości.

Zmiany klimatu są coraz bardziej odczuwalne, a susza, z którą mamy obecnie do czynienia, jest największa od wielu lat. Między innymi niemal bezśnieżna zima przyczyniła się do braku odpowiedniej ilości wody i niskiego poziomu rzek. W efekcie wystarczy tylko chwila, by przez nieuwagę lub lekkomyślność spowodować pożar.

Rozwiązaniem jest więc oszczędzanie wody, a warto wiedzieć, że nie zawsze wiąże się to ze szczególnie dużymi wyrzeczeniami. Często wystarczy odrobina dyscypliny i świadomość sposobów, o których być może nie każdy słyszał. Nie chodzi bowiem tylko o zakręcanie wody w kranie podczas mycia zębów, czego uczone jest każde dziecko. #NieLejWody i dbaj o środowisko.

Jak oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody nie powinno być nikomu obce, ale z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę ze wszystkich sposobów, które pomagają łagodzić skutki suszy. Wiele metod jest jednak w zasięgu ręki każdego domownika, a oto niektóre z nich.

Jednym z najprostszych sposobów oszczędzania wody jest skrócenie czasu kąpieli i wybór prysznica zamiast wanny. To naturalne rozszerzenie najpopularniejszej chyba rady związanej z zakręcaniem kranu z wodą podczas mycia zębów. Krótsze wizyty w łazience to mniejsze zużycie wody i ochrona środowiska.

Sposobów na oszczędzanie wody nie brakuje także w kuchni i kotłowni. Jeśli masz zmywarkę, uruchamiaj ją tylko maksymalnie zapełnioną i w miarę możliwości korzystaj z programów, które zużywają jak najmniej wody. Analogicznie postępuj z pralką – włączaj tylko pełną, by w efekcie jak najrzadziej robić pranie. Jeśli nie masz zmywarki, rozważ jej zakup. Na umycie takiej samej liczby naczyń w zlewie zużyjesz średnio 4 razy więcej wody.

Wodę można z łatwością oszczędzać także w ogrodzie. Łapiąc deszczówkę zyskujemy wodę do podlewania roślin, której w tym przypadku nie trzeba "brać z kranu", a ostatecznie i tak trafi do gleby. Ciekawym pomysłem w skali całych miast jest natomiast sianie kwiecistych łąk zamiast typowych trawników – te drugie wymagają więcej wody, by przetrwać.

Na koniec warto się także przyjrzeć wszystkim kranom w mieszkaniu i sprawdzić, czy któreś nie są uszkodzone. Kapiąca woda wydaje się drobiazgiem w skali godziny czy całego dnia, ale w stosunku rocznym nieustannie niecieknący kran przekłada się na dużą oszczędność.

Niezależnie od wybranych metod, każde działanie związane z oszczędzaniem wody przyda się, by chronić środowisko. Skutki suszy mogą być wówczas mniejsze, pożary lasów rzadsze, a przy okazji rachunki za wodę – zauważalnie niższe.

Wszystko, co musisz wiedzieć o skutkach suszy w Polsce znajdziesz na naszej grupie na Facebooku. Aktualne wydarzenia, najnowsze informacje, wymiana wiedzy, wskazówek jak można pomóc czy gdzie pomocy szukać. Kliknij, by dołączyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (239)