Trwa ładowanie...
ycipk-4j2nx0

Jak działa VPN? Podpowiadamy, jak zapewnić sobie prywatność i anonimowość w sieci

VPN to wirtualna prywatna sieć. VPN służy do tego, by zapewnić użytkownikowi większą prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Wyjaśniamy, co to jest i jak działa VPN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
restricted internet access concept
restricted internet access concept (Fotolia, Fot: ronstik)
ycipk-4j2nx0

VPN: co to jest?

VPN, czyli Virtual Private Network - to wirtualna sieć prywatna. VPN sprawia, że połączenie jest szyfrowane, a przy okazji ukrywana jest prawdziwa lokalizacja użytkownika.

Jak działa VPN?

ycipk-4j2nx0

VPN szyfruje połączenie i tworzy fałszywy numer IP. Prywatnie VPN może być wykorzystany do bezpiecznego i prywatnego połączenia z internetem. Ukrywanie lokalizacji sprawia, że można ominąć np. blokady regionalne. I korzystać z serwisów, które w danym kraju są niedostępne. Dla wielu połączenie VPN to jedyna szansa, żeby uniknąć namierzenia i omijać cenzurę. Nie da się jednak ukryć, że prywatny VPN wykorzystuje się też po to, by trudniej było zlokalizować użytkownika, który np. ogląda pirackie filmy.

Jak korzystać z VPN?

Na rynku jest wiele programów, które umożliwiają połączenie VPN. Część z nich jest darmowa i posiada ograniczone funkcje, część jest płatna i oferuje więcej opcji.

Opera VPN
To VPN wbudowany w przeglądarkę Operę - zarówno w wersji na komputery, jak i sprzęty mobilne. Jest prosty w obsłudze, bezpłatny i od razu dostępny, jeżeli korzysta się z Opery.

ycipk-4j2nx0

NordVPN
Twórcy NordVPN chwalą się serwerami w 60 państwach, łatwym interfejsem i przede wszystkim bezpieczeństwem połączenia. Za to trzeba jednak zapłacić - miesięczny dostęp do usługi kosztuje niecałe 12 dolarów, roczny abonament wyniesie nas niecałe 6 dolarów miesięcznie. NordVPN dostępne jest na komputerach i platformach mobilnych (Android & iOS).

Windscribe
Darmową alternatywą jest Windscribe. Trzeba jednak pamiętać, że bezpłatna wersja ma swoje ograniczenia - 10 GB pobranych danych miesięcznie. Nielimitowana edycja będzie nas kosztować niecałe 5 dol. miesięcznie, a wersja Pro - 9 dol..

Obsługa VPN

Obsługa VPN przy korzystaniu z dedykowanych aplikacji jest prosta i czytelna. Po prostu wybieramy serwer, z którego chcemy się połączyć i gotowe - mamy zapewnioną prywatność i anonimowość.

ycipk-4j2nx0

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4j2nx0

ycipk-4j2nx0
ycipk-4j2nx0