Jak bezpiecznie korzystać ze smartfona z Androidem?

Jak bezpiecznie korzystać ze smartfona z Androidem?

Jak bezpiecznie korzystać ze smartfona z Androidem?
Źródło zdjęć: © JD Hancock / flickr.com / CC
28.03.2014 09:40, aktualizacja: 02.04.2014 14:40

Smartfony podbiły serca milionów ludzi na całym świecie i to nie tylko z uwagi na nowoczesny design i dotykowy ekran. Wielu użytkownikom urządzenia te zastępują komputery – pozwalają na przeglądanie Internetu, odbieranie poczty, kontakt ze znajomymi, czy też umożliwiają zlecanie przelewów ze swojego rachunku bankowego. Kamil Sadkowski z Eset podkreśla, że smartfon, podobnie jak komputer, może zostać zainfekowany złośliwym wirusem, a konsekwencją takiej infekcji może być np. podwyższony rachunek za telefon.

Infekcja złośliwym programem to nie jedyne zagrożenie dla posiadaczy smartfonów. Bardziej bolesna jest kradzież lub zgubienie urządzenia. W takiej sytuacji, prócz utraty telefonu, który nierzadko sporo kosztuje, użytkownik smartfona traci w jednej chwili wszystkie prywatne dane zapisane w pamięci lub na kartach zainstalowanych w urządzeniu.

Czy korzystanie z banku przez telefon jest bezpieczne?

Wśród takich danych znajdują się listy kontaktów, mniej lub bardziej oficjalne wiadomości SMS i MMS, wiadomości e-mail (często z załącznikami) oraz zdjęcia użytkownika. To właśnie z uwagi na dotkliwe konsekwencje utraty prywatnych danych eksperci z Eset przypominają posiadaczom smartfonów kilka zasad, które pozwalają zminimalizować ryzyko infekcji i ewentualne straty związane z utratą, czy kradzieżą telefonu.

5 rad dla posiadaczy urządzeń z systemem Android

1. Instaluj aplikacje z Google Play lub innych sprawdzonych źródeł Korzystanie z tych miejsc minimalizuje prawdopodobieństwo zainfekowania telefonu niechcianym wirusem. Pobranie programu spoza wskazanych serwisów zwiększa ryzyko infekcji, w wyniku której smartfon może zacząć rozsyłać bez wiedzy i zgody użytkownika wiadomości SMS na numery premium (o podwyższonej płatności) lub wykonywać zdjęcia właścicielowi urządzenia.

*2. Zawsze sprawdzaj uprawnienia aplikacji *przed jej zainstalowaniem Każdą instalację aplikacji poprzedza akceptacja jej uprawnień –. zawsze uważnie czytaj czego żąda od ciebie dany program. Jeśli prosta aplikacja wymaga dostępu do GPS, Twojej skrzynki mailowej, książki kontaktów i możliwości komunikacji z internetem, rozważ czy taki program warto instalować na swoim telefonie.

3. Korzystaj z ekranu blokady

To najprostsze, a równocześnie dość skuteczne rozwiązanie zabezpieczające smartfon przed dostępem do ustawień urządzenia, a także do danych użytkownika, przechowywanych w pamięci urządzenia.

4. Wykonuj kopie zapasowe danych i książki kontaktów Zgubienie lub kradzież smartfona oznaczają utratę wielu prywatnych danych. Niektóre programy antywirusowe pozwalają na zdalne wykasowanie danych przechowywanych na utraconym urządzeniu –. sprawdź czy Twoja aplikacja antywirusowa daje taką możliwość. W odzyskaniu utraconych danych pomoże skorzystanie z zapasowej kopii danych (tzw. backup). Eksperci przypominają, aby taką kopię sporządzać regularnie. Warto w tym celu posłużyć się jedną z wielu dostępnych w Google Play aplikacji.

5. Zwiększ szanse na odzyskanie smartfona w wypadku jego utraty lub kradzieży Niektóre z aplikacji antywirusowych pozwalają nie tylko zabezpieczyć telefon przed złośliwymi wirusami, ale również dają możliwość namierzenia zgubionego lub skradzionego smartfona. Wystarczy jeden SMS z odpowiednią komendą, a rozwiązanie prześle na zdefiniowany wcześniej numer telefonu odnośnik z pozycją urządzenia oznaczoną na mapach Google.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)