Jak bezpiecznie korzystać z gazu?
Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa, gdy korzystamy z gazu nie wymaga od nas dużego wysiłku. Dlatego tym bardziej nie należy ich lekceważyć.
18.08.2015 15:11
Warto pamiętać, że stosowanie się do zasad bezpieczeństwa, gdy korzystamy z gazu nie wymaga od nas dużego wysiłku. Dlatego tym bardziej nie należy ich lekceważyć.
Wentylacja
Pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia gazowe musi mieć odpowiednią wentylację. Dlatego raz do roku powinna być sprawdzana drożność przewodów wentylacyjnych. Jeśli kanały nie będą działały sprawnie i nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa może powstać groźny dla życia - tlenek węgla, zwany inaczej czadem. Niestety gaz ten jest trudny do wykrycia, ze względu na to, że nie posiada smaku, zapachu ani barwy. Aby ustrzec się przed "cichym zabójcą" przede wszystkim nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych. Jeśli wentylacja zaczyna szwankować powinniśmy, oprócz wezwania kominiarza, jak najczęściej wietrzyć mieszkanie i pozostawiać rozszczelnione okna.
Przeglądy
Urządzenia gazowe oraz cała instalacja powinny być regularnie kontrolowane i konserwowane, przynajmniej raz do roku. Taki przegląd pozwala wykryć nieprawidłowości w działaniu instalacji. Co powinna objąć taka kontrola? Przede wszystkim: sprawdzenie stanu technicznego instalacji gazowej, sprawdzenie pomieszczenia, w którym znajdują się urządzenia gazowe, badanie sprzętu gazowego oraz kontrola kanałów spalinowych, której dokonuje kominiarz.
W przypadku stwierdzenia przez gazownika nieszczelności urządzenia w domach wielorodzinnych, obowiązek naprawy spoczywa na właścicielu mieszkania. Administracja może jedynie wskazać odpowiedniego fachowca.
Konserwacja
Urządzenia oraz instalacja gazowa powinny być regularnie konserwowane, zwłaszcza jeśli wygaśnie już na nie gwarancja. Takiego zadania mogą się podjąć fachowcy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia.
Atestowane urządzenia
Do instalacji powinniśmy wybierać takie urządzenia gazowe, które posiadają odpowiednie atesty. Kupując nowy sprzęt należy sprawdzić czy mają świadectwo bezpieczeństwa. Taka informacja powinna być naklejona na obudowie każdego sprzętu.
Czujnik gazu
Czujnik gazu zwany inaczej detektorem, to wydatek średnio kilkudziesięciu złotych. Jeśli posiadamy w kuchni kuchenkę gazową, a w łazience piecyk podgrzewający wodę, dobrze jest umieścić czujniki w obu pomieszczeniach. Detektory powinny posiadać certyfikat potwierdzający, że zostały przetestowane zgodnie z normą PN - EN 50194. Gdy w powietrzu pojawi się gaz, czujnik uruchomi alarm dźwiękowy lub świetlny. Na szczęście poziom gazu będzie jeszcze na tyle niski, że zdarzymy odpowiednio zareagować, czyli otworzymy okna i wezwiemy fachowców.
Oprócz regularnej kontroli instalacji gazowej przez profesjonalistów, sami również domowymi sposobami możemy sprawdzić szczelność urządzeń. Wystarczy nałożyć pędzelkiem, na zawór lub palnik kuchenki, mydliny lub łyżeczkę szamponu rozpuszczonego w kilki łyżkach wody. Jeśli pojawią się bąble, to znaczy, że instalacja jest nieszczelna. Natomiast jeśli bąbli nie będzie, wtedy możemy mieć pewność, że wszystko działa poprawnie.
_ Źródło: polki / dom.wm _