Izraelskie oprogramowanie szpiegowskie w Polsce. Ma je co najmniej kilka urządzeń

Przynajmniej kilka osób przebywających na terenie Polski korzysta z urządzeń zarażonych oprogramowaniem szpiegowskim Izraelskiej firmy. Wynika to z raportu opublikowanego przez organizację Citizen Lab.

Izraelskie oprogramowanie szpiegowskie w Polsce. Ma je co najmniej kilka urządzeń
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando

19.09.2018 | aktual.: 20.09.2018 12:42

Według informacji podawanych w szczegółowym raporcie, oprogramowanie szpiegowskie "Pegasus" wykorzystywane jest w Polsce na telefonach korzystających z usług polskich operatorów. Oprócz Polski organizacja wyróżniła kilkanaście państw ze wszystkich kontynentów.

Pegasus jest oprogramowaniem typu spyware Początkowo, program został zaprojektowany do szpiegowania poprzez smartfony korzystające z systemów iOS, ale później firma stworzyła także wersję do szpiegowania urządzeń Android.

Program został stworzony do szpiegowania praktycznie wszystkiego, co związane jest ze smartfonem. Począwszy od mikrofonu, przez SMS-y, e-maile, aplikacje (media społecznościowe), do nawet kamery urządzenia. Software izraelskiej firmy może także dowolnie modyfikować ustawienia telefonu ofiary.

Oprogramowanie szpiegowskie jest instalowane praktycznie bez świadomości użytkownika. Osoba, która nie wie, jak zachować bezpieczeństwo w sieci korzystając z telefonu, bardzo łatwo wpadnie w sidła "Pegasusa". Wystarczy kliknąć w nieodpowiedni link, a na smartfonie zostanie zainstalowane oprogramowanie.

Inżynierowie izraelskiej firmy NSO Group wykorzystują wciąż niezałatane dziury systemowe. Dzięki nim bez zgody właściciela oprogramowanie samo zainstaluje się na smartfonie. Wystarczy np. udawać znajomą osobę i przesłać naszej ofierze link, który miał rzekomo prowadzić do śmiesznego obrazka.

Organizacja Citizen Lab wzięła pod lupę oprogramowanie szpiegowskie z Izraela. Jak twierdzą, w samej Europie znajduje się pięciu operatorów korzystających z "Pegasusa". Wśród nich znalazł się "ORZELBIALY", działający na terenie Polski.

Obraz
© Citizen Lab

Uprzedzając komentarze, badacze twierdzą, że wykorzystywanie "Pegasusa" w Polsce nie ma celów politycznych. Ale zdarzały się takie przypadki na świecie. W 2016 roku w Meksyku za pomocą "Pegasusa" szpiegowano dziesiątki osób działających w opozycji rządu.

Do podobnych sytuacji dochodzi W ZEA, Arabii Saudyjskiej czy Bahrajnie. W tej drugiej, niebawem dojdzie do egzekucji pięciu podsłuchiwanych wcześniej osób, działających na rzecz praw człowieka.

Przyglądając się bliżej "ORZELBIALY", Citizen Lab wyróżniło operatorów sieci urządzeń zarażonych przez oprogramowanie szpiegowskie. Są to firmy: Polkomtel Sp. z o.o., FIBERLINK Sp. z o.o., Orange Polska Spolka Akcyjna, T-mobile Polska Spolka Akcyjna, PROSAT s.c., Vectra S.A. oraz Netia S.A..

Obraz
© Citizen Lab

Co najmniej sześć infekcji w Polsce prawdopodobnie należy do powiązanej ze sobą grupy ludzi. Niewykluczone, że oprogramowanie szpiegowskie jest wykorzystywane przez organy ścigania w Polsce. W końcu, w 2015 roku wyciekły informacje o zakupie oprogramowania szpiegowskiego przez CBA na kwotę 250 tysięcy Euro. Istnieje więc możliwość, że "Pegasus" również mógł zostać zakupiony przez polskie służby.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)