Izolatoria w całej Polsce. Pomogą w walce z koronawirusem. Za pobyt zapłaci NFZ

Niektóre hotele, hostele, akademiki i sanatoria zmienią się w specjalne izolatoria - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Do specjalnych pomieszczeń kierowane będą osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu. Pobyt w izolatorium sfinansuje NFZ.

Izolatoria w całej Polsce. Pomogą w walce z koronawirusem. Za pobyt zapłaci NFZ
Źródło zdjęć: © East News

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że na terenie całego kraju powstaną specjalne izolatoria, do których zostaną skierowane osoby, które z różnych przyczyn nie będą mogły odbyć kwarantanny we własnym domu. Obiekty, które zostaną przekształcone w miejsca do odbycia kwarantanny wskażą wojewodowie.

Na liście znajdą się między innymi: hotele, hostele, akademiki oraz sanatoria. Mają się one znajdować niedaleko szpitali jednoimiennych lub innych szpitali zakaźnych - czytamy na stronie NFZ. Izolowani pacjenci mają mieć zagwarantowaną opiekę medyczną oraz posiłki. Pobyt w specjalnie przygotowanych obiektach zostanie całkowicie sfinansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kto trafi do izolatorium?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia do izolatorium będą kierowane:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem)
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania

Aby obiekty zostały zamienione w izolatoria, muszą spełnić konkretne warunki. Według przepisów, każdy izolowany pacjent będzie musiał mieć zapewnione:

  • osobny pokój z łazienką
  • opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium
  • trzy posiłki dziennie

Opieka medyczna

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że jeśli któryś z pacjentów będzie wymagał opieki drugiej osoby, to jej pobyt w izolatorium również będzie możliwy. Decyzję w tej sprawie wyda lekarz.

- Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa - informuje NFZ.

Pacjenci będą mogli opuścić izolatorium na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. - Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób - deklaruje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Według szacunków koszt jednodniowego pobytu pacjenta w izolatorium to około 125 złotych. Za pobyt zapłaci NFZ.

Każdy z obiektów zanim znajdzie się w wykazie wojewodów, jest sprawdzany m.in. przez Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych, pod kątem spełnienia standardów wskazanych przez Ministra Zdrowia - czytamy w oświadczeniu.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

wiadomościizolacjakoronawirus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (135)