Koronawirus. WHO potwierdza nowe objawy. Są bardzo nietypowe

Koronawirus. WHO potwierdza nowe objawy. Są bardzo nietypowe

Koronawirus. WHO potwierdza nowe objawy. Są bardzo nietypowe
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
26.03.2020 12:43, aktualizacja: 07.04.2020 12:20

Koronawirus objawia się przede wszystkim gorączką, osłabieniem i dusznościami. Z najnowszego komunikatu Amerykańskiej Akademii Okulistyki dowiadujemy się, że infekcja może prowadzić także do zapalenia spojówek. Informację oficjalnie potwierdza WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) do najczęstszych objawów zakażenia koronawirusem zalicza gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle gardła, głowy, mięśni i stawów, a także ogólne osłabienie. Nie brakuje także opinii lekarskich, że o zarażeniu wirusem SARS-CoV-2 świadczyć mogą problemy z układem pokarmowym. Teraz naukowcy zwracają uwagę na kolejne, niezwykle nietypowe symptomy.

Amerykańska Akademia Okulistyki wydała komunikat, z którego wynika, że jednym z objawów choroby COVID-19 może być także zapalenie spojówek. O objawach związanych z oczami informuje za pośrednictwem swojej strony internetowej również Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

- Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Do tej pory opisano jedynie przypadki zapalenia spojówek i obrzęku spojówki wywołane obecnością wirusa SARS-CoV-2 - czytamy w oświadczeniu.

O problemach z oczami wśród cierpiących na chorobę COVID-19 zaczęło być głośno, gdy wywiadu stacji CNN udzieliła pielęgniarka Chelsey Earnest, pracująca w domu opieki w Kirkland. Pracowniczka służby zdrowia przyznała, że u większości zarażonych pacjentów, z którymi miała bezpośredni kontakt, zaobserwowała bardzo zaczerwienione oczy i ich okolice. - Był to jeden z głównych i najbardziej widocznych objawów - oceniła.

Nowo odkryte objawy oficjalnie potwierdza WHO. Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza jednocześnie, że jest to najrzadziej występujący symptom wśród wszystkich zatwierdzonych i zdiagnozowano go u zaledwie 0,8 procent pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)