Iran buduje kopię amerykańskiego dronu

Iran buduje kopię amerykańskiego dronu
Źródło zdjęć: © AP

24.04.2012 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Iran zaczął budowę kopii amerykańskiego dronu, przechwyconego w zeszłym roku przy granicy z Afganistanem.

Iran zaczął budowę kopii amerykańskiego dronu, przechwyconego w zeszłym roku przy granicy z Afganistanem. Eksperci odzyskali też dane z tego "niewidzialnego samolotu" rozpoznawczego - poinformował w niedzielę wysoki rangą dowódca irański.

Według dowódcy sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej gen. Amira Alego Hadżizadeha, cytowanego przez państwową telewizję, irańscy eksperci odzyskali dane z samolotu bezzałogowego RQ-170. Aby to udowodnić, generał opisał niektóre szczegóły techniczne.

_ "W październiku 2010 roku dron był w Kalifornii, gdzie przeprowadzono prace techniczne, a w listopadzie 2010 roku został przetransportowany do Kandaharu w Afganistanie. Latał tam, ale miał problemy. Amerykańscy eksperci nie byli w stanie go naprawić" _ - powiedział generał.

Dodał, że samolot bezzałogowy był też wykorzystywany w Pakistanie dwa tygodnie przed zabiciem przez amerykańskie siły specjalne szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena.

Hadżizadeh nazwał dron "narodowym atutem" Iranu.

4 grudnia 201. r. Iran ogłosił, że jego służby techniczne przejęły kontrolę nad amerykańskim samolotem bezzałogowym, który wtargnął 225 km w głąb kraju od strony granicy z Afganistanem, i zmusiły go do lądowania.

Kilka dni później Iran opublikował zdjęcia niemal nietkniętego samolotu zwiadowczego.

Przedstawiciele amerykańskich władz potwierdzili utratę samolotu. Utrzymywali, że Iranowi trudno będzie wykorzystać dane i technologię z powodu specjalnych środków zapobiegawczych, wprowadzanych w dronach, które latają nad terytorium wroga.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)