IPv6: Nowy internet zaczyna się dziś
Od dłuższego czasu wiadomo było, że wcześniej czy później skończą się adresy IP. Wraz z coraz bardziej powszechnym dostępem do Internetu, więcej urządzeń powinno się w nim móc „odnaleźć”. Więcej, niż wynosi pojemność protokołu IP w wersji czwartej. Dlatego opracowano IPv6, które właśnie od dziś jest implementowane.
Od dłuższego czasu wiadomo było, że wcześniej czy później skończą się adresy IP. Wraz z coraz bardziej powszechnym dostępem do internetu, więcej urządzeń powinno się w nim móc „odnaleźć”. Więcej, niż wynosi pojemność protokołu IP w wersji czwartej. Dlatego opracowano IPv6, które właśnie od dziś jest implementowane.
Jeżeli niczego nie zauważyliście, znaczy to, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Jednak IPv6 pozwoli na nadanie dużo większej ilości adresów niż 4 miliardy, które w latach siedemdziesiątych wydawały się być wystarczające. Nikt jednak nie przewidział popularności komputerów osobistych, smartphone’ów i innych gadżetów, które mają dziś dostęp do sieci.
Dzięki protokołowi IPv6 internet stanie się „tryliony trylionów razy większy”. Przynajmniej tak twierdzi Vint Cerf - legenda internetu, która aktualnie pracuje dla Google.
Głównym problemem, jaki może stanąć na drodze do pełnej implementacji nowego protokołu jest to, że nie jest on kompatybilny z IPv4. Na chwilę obecną każde urządzenie ma jeszcze swój adres IPv4, często dzielony z innymi urządzeniami. Po tym jak główni internetowi gracze (Google, Facebook etc.) przejdą całkowicie na IPv6, wszystkie usługi czy strony internetowe znajdować się już będą w „nowym” internecie. Nie połączycie się z nimi, chyba że wasz dostawca internetu, router i komputer obsługuje IPv6.
Nie ma jednak powodów do paniki. Prace nad IPv6 rozpoczęto jeszcze w 199. roku i wielu producentów sprzętu już dawno dostosowało się do nowych wytycznych. Ponadto powstało kilka technologii, które pozwalają na połączenie „starego” z „nowym”.
Proces całkowitego przechodzenia na IPv6 trochę potrwa, jednak wdrożenie tego protokołu pozwoli na podłączenie praktycznie nieograniczonej liczby urządzeń do internetu.