IPv6: Nowy internet zaczyna się dziś

IPv6: Nowy internet zaczyna się dziś

IPv6: Nowy internet zaczyna się dziś
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
06.06.2012 12:12

Od dłuższego czasu wiadomo było, że wcześniej czy później skończą się adresy IP. Wraz z coraz bardziej powszechnym dostępem do Internetu, więcej urządzeń powinno się w nim móc „odnaleźć”. Więcej, niż wynosi pojemność protokołu IP w wersji czwartej. Dlatego opracowano IPv6, które właśnie od dziś jest implementowane.

Od dłuższego czasu wiadomo było, że wcześniej czy później skończą się adresy IP. Wraz z coraz bardziej powszechnym dostępem do internetu, więcej urządzeń powinno się w nim móc „odnaleźć”. Więcej, niż wynosi pojemność protokołu IP w wersji czwartej. Dlatego opracowano IPv6, które właśnie od dziś jest implementowane.

Jeżeli niczego nie zauważyliście, znaczy to, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Jednak IPv6 pozwoli na nadanie dużo większej ilości adresów niż 4 miliardy, które w latach siedemdziesiątych wydawały się być wystarczające. Nikt jednak nie przewidział popularności komputerów osobistych, smartphone’ów i innych gadżetów, które mają dziś dostęp do sieci.

Dzięki protokołowi IPv6 internet stanie się „tryliony trylionów razy większy”. Przynajmniej tak twierdzi Vint Cerf - legenda internetu, która aktualnie pracuje dla Google.

Głównym problemem, jaki może stanąć na drodze do pełnej implementacji nowego protokołu jest to, że nie jest on kompatybilny z IPv4. Na chwilę obecną każde urządzenie ma jeszcze swój adres IPv4, często dzielony z innymi urządzeniami. Po tym jak główni internetowi gracze (Google, Facebook etc.) przejdą całkowicie na IPv6, wszystkie usługi czy strony internetowe znajdować się już będą w „nowym” internecie. Nie połączycie się z nimi, chyba że wasz dostawca internetu, router i komputer obsługuje IPv6.

Nie ma jednak powodów do paniki. Prace nad IPv6 rozpoczęto jeszcze w 199. roku i wielu producentów sprzętu już dawno dostosowało się do nowych wytycznych. Ponadto powstało kilka technologii, które pozwalają na połączenie „starego” z „nowym”.

Proces całkowitego przechodzenia na IPv6 trochę potrwa, jednak wdrożenie tego protokołu pozwoli na podłączenie praktycznie nieograniczonej liczby urządzeń do internetu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)