iPhone 7: Apple opatentował sposób na zoom optyczny

iPhone 7: Apple opatentował sposób na zoom optyczny21.04.2016 08:15
iPhone 7: Apple opatentował sposób na zoom optyczny
Źródło zdjęć: © pixbay / matcuz

Pogłoski o smartfonie Apple z podwójnym obiektywem słychać już od lat, ale trzeba przyznać, że ich liczba znacznie zwiększyła się przy okazji omawiania nadchodzącego iPhone'a 7. A konkretniej: iPhone'a 7 Plus.

Wszyscy wiemy, że współczesne smartfony mają problem: ich producenci starają się, żeby były jak najbardziej płaskie, jak najcieńsze, bo tego - podobno - oczekują konsumenci. A skoro tak, to ciężko w takim smartfonie zmieścić obiektyw typu zoom. Przecież nawet ze stałoogniskowymi obiektywami o dość prostej konstrukcji optycznej wiele telefonów wyposażonych jest w moduł aparatu wystający nieco z korpusu.

288766800387389587
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

Ciężko jest z pewnością, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Jest rozwiązanie, które bazuje tak naprawdę na "złamaniu" konstrukcji optycznej obiektywu i upodobnienia go tym samym do stosowanego chociażby w łodziach podwodnych peryskopu.

Tak daleko sięgać jednak nie będziemy. Wystarczy raczej wspomnieć, że podobne rozwiązanie wprowadziła do fotografii cyfrowej w 2002 roku firma Minolta. Pokazana wtedy Minolta X była czymś naprawdę wyjątkowym. Później ten sam pomysł został jeszcze z powodzeniem zastosowany w kilku innych modelach Minolty, a po przejęciu jej działu fotograficznego przez firmę Sony - również w aparatach tego japońskiego producenta.

288766800387586195
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

W ostatnich latach temat trochę ucichł, ale wygląda na to, że rozwiązanie może niebawem czekać huczny powrót. Wszystko za sprawą firmy Apple, która opatentowała łamany obiektyw z funkcją zoomu. I która - jak głoszą pogłoski - może go już całkiem niedługo wykorzystać w praktyce.

288766800387717267
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

Chodzi podobno o model iPhone 7 Plus, który ma być na dodatek wyposażony w dwa obiektywy lub też, według innych źródeł, o model iPhone 7 Pro. Apple dość często wykorzystuje rozwiązania opracowane wcześniej przez innych producentów, a dzięki potędze swojej marki i sprawnego marketingu czyni to wyjątkowo skutecznie. Jeśli za sprawą iPhone'a 7 Plus czy Pro, zoom optyczny zagości już na dobre na rynku zwykłych, płaskich smartfonów, naprawdę nie będziemy narzekać.

ag

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nowa konsola Sony to playstation neo?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)