Internet przedmiotów - wszystko zaczyna się komunikować

Komisja Europejska rozpoczęła społeczne konsultacje na temat internetu przedmiotów. Stawką jest bezpieczeństwo gromadzonych przez różne urządzenia danych, o które postanowił właśnie zadbać Europol, inicjując projekt Międzynarodowego Sojuszu ds. Cyberbezpieczeństwa (ICSPA).

Internet przedmiotów - wszystko zaczyna się komunikować
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Liczba połączonych siecią urządzeń i zachodzących pomiędzy nimi interakcji rośnie. Istnieje więc ogromne ryzyko powstania błędu i uzyskania przykrego efektu, np. lodówka zamiast uzupełnić zapasy na sobotni grill z przyjaciółmi opróżni konto bankowe właściciela.

Aby tak się nie stało, potrzebne są regulacje prawne dające konsumentom poczucie bezpieczeństwa. Dlatego Komisja Europejska rozpoczęła społeczne konsultacje na temat internetu przedmiotów, a szerzej - oczekiwań dotyczących gromadzenia, przetwarzania i przechowywania informacji pochodzących z prywatnych źródeł.

Internet przedmiotów może uprościć nam życie. Zasada jest prosta: połączyć przepływem informacji rzeczy codziennego użytku, tak by mogły one podejmować za nas decyzje w różnych błahych i prozaicznych sprawach. Na pierwszy rzut wydaje się, że jest to kolejna koncepcja, która trafi do ślepego zaułka innowacji (razem z latającym samochodem i telewizorem z wbudowanym odtwarzaczem kaset wideo). Jednak w tym przypadku nie chodzi o oferowanie klientom nowych, rzekomo lepszych nowinek technicznych. Zmiana dotyczy sposobu użytkowania urządzeń, które są już w naszych domach, biurach czy autach.

W świecie internetu przedmiotów nie obudzi cię irytujące "pi-pi-pi-pip". Budzik ściągnie historię z twojej przeglądarki internetowej i dobierze melodię odpowiednią do klimatu. Jeśli od kilku dni przeglądasz w sieci przepisy na ravioli i atrakcje turystyczne Rzymu, Mediolanu czy Genui, przygotuj się na arię z opery "Pajace" Leoncavalla. Przed porannym biegiem nie będziesz się już zastanawiać, czy wystarczy dres, czy jednak nie obejdzie się też bez ciepłej kurtki i czapki - naszpikowana elektroniką szafa sprawdzi temperaturę na zewnątrz i wysunie półkę z odpowiednią kombinacją ubrań.

Zaś twój przenośny odtwarzacz muzyki - na podstawie twego tętna i prędkości poruszania się butów z czipem elektronicznym - zafunduje ci składankę instrumentalnych aranżacji hitów z dzieł Verdiego. Te "energetyczne" dźwięki tak cię nastroją, że pokonasz dodatkowe dwa kółka i wrócisz do domu piętnaście minut później.

To jednak żaden problem dla ekspresu do kawy. Jego oprogramowanie geolokalizacyjne będzie na bieżąco sprawdzać twe położenie i włączy się nie o z góry ustalonej godzinie, lecz w określonej odległości od domu - dokładnie na tyle, żeby na twoje wejście ulubione macchiato było gorące i pyszne. Zakup kanapki również będzie prostszy, bo po drodze zgłosisz się do sklepu poprzez aplikację kolejkową.

Zdaniem Dariusza Szweda, Konsultanta Klientów Strategicznych w Xerox Polska, siłą koncepcji Internetu przedmiotów jest to, że bazuje na produktach, które znamy i którymi umiemy się posługiwać od dawna. Na przykład drukarki, faksy, komputery i szuflady na ważne dokumenty nie znikną z naszych biur, tylko staną się dla nas bardziej użyteczne.

Jak podkreślają eksperci, internet przedmiotów to nie tylko korzyści, ale też wyzwania - organizacyjne, prawne, psychologiczne. Szczególne ważne jest refleksyjne podejście do nowych rozwiązań technologicznych i świadome nimi kierowanie.

Według raportu Frost & Sullivan wartość wypracowanych przychodów na rynku RFID (_ Radio-frequency identification ) - technologii wykorzystujących fale radiowe do przesyłania danych - wyniosła w 2010 roku 964 milionów dolarów, a do 2017 roku przekroczy 8,39 mld dolarów. W 2020 roku w codziennym użytku będzie ponad 100 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu i przesyłających sobie wzajemnie różne dane - wynika z kolei z raportu _ The Evolution of Internet of Things _ ( Ewolucja internetu przedmiotów _).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)