Internet Explorer 8 najbezpieczniejszą przeglądarką?

Internet Explorer 8 najbezpieczniejszą przeglądarką?

07.04.2010 13:05, aktual.: 09.04.2010 11:15

Aż o 56 procent ogólnej ochrony przeglądarka Internet Explorer 8 wyprzedza konkurencyjne produkty Safari 4 i Firefox 3.5 - wynika z pierwszych w tym roku testów ochrony przed złośliwym oprogramowaniem wykorzystującym inżynierię społeczną przeprowadzonych przez NSS Labs. Wskaźnik ogólnej ochrony ósmej wersji Internet Explorera wyniósł 85 procent, podczas gdy Safari 4 i Firefox 3.5 zapewniają ochronę na poziomie 29 procent

Laboratoria NSS regularnie przeprowadzają testy ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, jaką zapewniają najpopularniejsze na rynku przeglądarki internetowe. W pierwszym w tym roku teście ponownie zwyciężyła przeglądarka Internet Explorer 8. która zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa pozostawiając daleko w tyle konkurencyjne produkty.

Obraz
© Reakcja na niebezpieczne adresy URL. Kliknij, aby powiększyć (fot. Microsoft)

W testach sprawdzających średni czas blokowania złośliwych stron, Internet Explorer 8 również zdystansował swoich konkurentów. Przeglądarka firmy Microsoft chroni przed liczbą złośliwych adresów o 5. procent szybciej niż druga w zestawieniu Safari 4. Przeglądarki Chrome 4, Safari 4 oraz Firefox 3.5 wykazują podobny wskaźnik ochrony, na poziomie bliskim 35 procent. Co najmniej połowa pełnych zabezpieczeń ze strony wszystkich przeglądarek uczestniczących w teście pojawiła się w chwili wykrycia strony (tzw. "godzina zero"). Jedynie Internet Explorer 8 wciąż dodawał do 30 procent dodatkowych zabezpieczeń w ciągu trwania całego testu. Inne przeglądarki wprowadzały między 2 a 14 procent dodatkowej ochrony.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Microsoft)

Średni czas blokowania strony w teście wyniósł 23,7 godziny, co jest sztucznie zawyżoną wartością z powodu opóźnień spowodowanych przez Operę. Poniższa tabela prezentuje średnie czasy dodania strony do czarnej listy niebezpiecznych stron przez producentów przeglądarek. Wyniki obejmują jedynie te strony, które zostały zablokowane w trakcie trwania testu.

W ostatnich testach używano tej samej metodologii badania, co w ich poprzednich dwóch edycjach przeprowadzonych w pierwszym i trzecim kwartale 200. roku. Pozwala to na proste i miarodajne porównanie zmian, jakie zaszły w wynikach. Internet Explorer podniósł skuteczność ochrony o 4 procent w stosunku do testu z trzeciego kwartału 2009 roku oraz o 16 procent w stosunku do wyjściowego testu z pierwszego kwartału tego samego roku. Z wyjątkiem przeglądarki Opera (spadek w stosunku do poprzedniego testu do wartości poniżej 1 procenta), wszystkie pozostałe zwiększyły wskaźnik ochrony pomiędzy 1 a 9 procent.

Obraz
© Zmiany między testami. Kliknij, aby powiększyć (fot. Microsoft)

Testy NSS Labs dowiodły, że Microsoft wciąż poprawia ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, dodając kolejne zabezpieczenia do swojej przeglądarki za pomocą filtrów w technologii SmartScreen. Wskaźnik blokowania unikalnych adresów URL wynoszący 8. procent oraz wskaźnik stałej ochrony na poziomie 85 procent potwierdzają, że Internet Explorer 8 jest zdecydowanie najlepszą przeglądarką w dziedzinie zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem.

Informacje o teście
Test przeprowadzono pomiędzy 1. stycznia a 3 lutego 2010 roku. W ciągu 18 dni badania przeprowadzono 74 cykle testowania każdej przeglądarki. Z początkowej liczby 12 000 nowych podejrzanych stron, 1 756 potencjalnie złośliwych adresów URL było dostępnych w momencie rozpoczęcia testu i zostało zweryfikowanych pod kątem włączenia do próbki. Ostatecznie 562 adresy przeszły dodatkowy proces weryfikacyjny i zostały ujęte w ostatecznych wynikach. Daje to margines błędu wynoszący 4,08 procent i przedział ufności na poziomie 98 procent. Żadna z domen nie przekroczyła 10 procent udziału w zestawie testowym.

W teście wzięły udział następujące wersje przeglądarek internetowych:
- Internet Explorer 8 (build 8.0.7600.16385)
- Firefox 3.5.7
- Safari 4.0.4(531.21.10)
- Chrome 4.0.249.78
- Opera 10.1. (build 1893).


_ Aktualizacja (2010-04-08 14:00): _

Microsoft otrąbił sukces swojej przeglądarki internetowej, która w teście bezpieczeństwa przeprowadzonym przez Laboratoria NSS uzyskała najlepsze rezultaty. Ale przedstawiciele producentów konkurencyjnych wobec Internet Explorera programów poddają w wątpliwość wiarygodność testów.

Więcej o tym przeczytasz w materiale:

Test bezpieczeństwa przeglądarek NSS Labs mało wiarygodny?Test bezpieczeństwa przeglądarek NSS Labs mało wiarygodny?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (177)