Innowacyjność w Polsce wystrzeliła w górę

Innowacyjność w Polsce wystrzeliła w górę

Innowacyjność w Polsce wystrzeliła w górę
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.10.2013 11:00, aktualizacja: 28.10.2013 12:00

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące wydatków na badania i rozwój za 2012
rok. Dzięki polityce stymulowania prac badawczo-rozwojowych wśród przedsiębiorców, którą
Ministerstwo Nauki realizuje wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, wydatki na B+R osiągnęły
rekordowy wynik 14,4 mld zł i są o prawie 23 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące działalności badawczo-rozwojowej (B+R) w 201. roku. Badaniem objęto podmioty prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe w sposób ciągły lub doraźny: przedsiębiorców, szkoły wyższe, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze.

O rozwoju innowacyjności w danym kraju w dużej mierze decydują nakłady wewnętrzne na badania i prace rozwojowe (GERD - Gross Domestic Expenditure on R&D). To właśnie one stymulują rozwój nowych technologii i pomagają przedsiębiorstwom zdobyć przewagę konkurencyjną dzięki wprowadzeniu na rynek innowacyjnych produktów.

W 201. r. liczba podmiotów, które prowadziły działalność B+R była aż o 23,1 proc. wyższa niż w roku poprzednim. GERD w 2012 r. wynosił 14,4 mld zł i wzrósł w stosunku do roku poprzedniego o prawie 23 proc. To oznacza, że badania nad innowacjami wydajemy już 0,9 proc. PKB (w ubiegłym roku 0.76 proc.). Współczynnik ten w dużej mierze można zawdzięczać zaangażowaniu przedsiębiorców. Od dwóch lat ich udział w pracach badawczo-rozwojowych intensywnie rośnie i w 2012 roku wynosił ponad 5,3 mld złotych, co stanowi już 37 proc. nakładów na B+R ogółem.

- _ To wymierne efekty reformy nauki i potwierdzenie skuteczności rozwiązań, które w niej przyjęliśmy. Porównując obecne statystyki do tych z 2008 roku, odnotowaliśmy niemal dwukrotny wzrost nakładów na badania i innowacje, to naprawdę wielki sukces polskich naukowców i innowacyjnych przedsiębiorstw _ - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

Minister nauki zaznacza też, że ten skok finansowania prac badawczo-rozwojowych był możliwy dzięki nowatorskim programom i konkursom, realizowanym przez NCBiR. - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wdrożyło strategiczne dla gospodarki programy i konkursy, które angażują przedsiębiorców i motywują sektor prywatny do finansowania lub współfinansowania badań naukowych. Te doświadczenia będą ogromnie ważne w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. gdy dobra współpraca nauki z partnerami z gospodarki będzie kluczowa w konkurowaniu o fundusze - dodaje minister nauki.

Od 201. roku budżet Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na badania i rozwój systematycznie się zwiększa. Obecnie to już 4,5 mld zł rocznie. NCBR na rozwój B+R w Polsce wypłaca każdego dnia 10 mln złotych, a blisko drugie tyle pochodzi z przemysłu. W ostatnim roku Centrum uruchomiło wiele programów wspólnie z przedsiębiorcami z różnych branż gospodarki. To właśnie udział przedsiębiorców w B+R stanowi główne koło zamachowe najbardziej innowacyjnych gospodarek świata.

- _ Stale rosnące zainteresowanie przedsiębiorców programami NCBR ma jak widać swoje odzwierciedlenie w danych statystycznych. Cieszy nas, że już dzisiaj jesteśmy ważnym, wręcz strategicznym partnerem dla naszych przedsiębiorców. Dane opublikowane przez GUS to jednak dopiero pierwszy zwiastun pozytywnych zmian. Komercjalizacja obecnie realizowanych prac badawczo-rozwojowych w przyszłości znacząco przyspieszy wzrost gospodarczy w Polsce _ - powiedział prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)