Indyjskie szkoły zakazują Windows

Indyjskie szkoły zakazują Windows

Indyjskie szkoły zakazują Windows
Źródło zdjęć: © WP.PL
10.03.2008 16:00, aktualizacja: 10.03.2008 16:29

Kerala stanie się pierwszym stanem Indii, który przeprowadzi całkowita restrukturyzacje edukacji IT wśród szkół wyższych. Brzmi zachęcająco, ale za tym stwierdzeniem kryje się wiele kontrowersji - oznacza to całkowite zrezygnowanie z oprogramowania korporacji Microsoft na rzecz aplikacji na licencji GPL.

Edukacja w stanie Kerala przechodzi na open source. Takie zarządzenie ogłosił rząd kilka dni temu. Oznacza to całkowite zrezygnowanie z oprogramowania korporacji Microsoft na rzecz aplikacji na licencji GPL i podobnych. Co więcej, wszystkie egzaminy dotyczące technologii informatycznych będą tworzone w oparciu o wiedzę wyciągniętą z systemów Linux i wolnego oprogramowania. Innymi słowy, uczniowie będą zmuszani do nabywania wiedzy obejmującej świat open source i głównie z niej będą sprawdzani. Już przygotowane są nawet nowe podręczniki tworzone przy współpracy z Free Software Fundation. Cała akcja ma też swoje plusy. Wszystkie wyższe uczelnie wraz z nowym oprogramowaniem uzyskają również bardzo szybkie łącza internetowe.

Sytuacja w Kerali od dłuższego czasu wskazywała już, iż komunistyczny rząd tamtych terenów nie jest przychylnie nastawiony do monopolu takich korporacji, jak Microsoft ( patrz art. "Komuniści wypędzają Microsoft - http://www.idg.pl/news/98569.html" ). Mimo to, ostatnia decyzja wzbudza wielkie kontrowersje. Jeżeli przyjrzymy się debatom rządowym na temat technologii wykorzystywanych w administracji i szkolnictwie Kerali to nie da się ukryć, iż również w tym przypadku większe znaczenie miał budżet, niż ideologia open source. O ile przejście z Windows i MS Office na Linuksa i OpenOffice.org w agendach rządowych wiąże się z bardzo dużymi kosztami, które mogą się zwracać latami, to tego typu restrukturyzacja w szkołach bardzo szybko przynosi zyski.

Naszym zdaniem zmuszanie studentów do korzystania wyłącznie z wolnego oprogramowania nie przysporzy open source dobrej opinii.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)