IMGW podaje prognozę na zimę. Pogoda w kolejnych tygodniach zaskoczy

Krynica Zdroj, 06.03.2020. Krynica Gorska, widok na miasto z Gory Parkowej.
Krynica Zdroj, 06.03.2020. Krynica Gorska, widok na miasto z Gory Parkowej.
Źródło zdjęć: © Wojciech Matusik / Forum | RM, Wojciech Matusik / Forum

08.10.2020 09:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Październik 2020 jest wyjątkowo ciepły, chociaż nie brakuje deszczowych dni. Jak będzie w kolejnych tygodniach? IMGW prognozuje, że pogoda późną jesienią i zimą będzie znacznie odbiegać od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. 

Długoterminowa prognoza pogody IMGW potwierdza, że od listopada do stycznia na termometrach zobaczymy temperatury "powyżej normy". Taka sytuacja będzie miała miejsce w większości miejsc w kraju, chociaż zagraniczni eksperci szacują, że zima nie będzie tak ciepła, jak w zeszłym roku. Jak podaje IMGW:

- Średnia miesięczna temperatura powietrza [w listopadzie] na przeważającym obszarze kraju będzie "powyżej normy". Temperatury "w normie" głównie na wschodzie. Miesięczne sumy opadów zróżnicowane.

W grudniu również możemy spodziewać się wyższych temperatur niż zazwyczaj. W tym roku raczej nie padnie rekord, ale średnia miesięczna temperatura powietrza może zostać przekroczona o ponad 1,0°C. Chłodniej może być tylko w południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polsce. 

Zdaniem IMGW równie ciepły będzie styczeń, a temperatura może utrzymywać się przez dłuższy czas powyżej 1,0°C. Nieco chłodniej będzie w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Szczegółowe dane dotyczące prognozowanych temperatur na najbliższe tygodnie znajdziecie na stronie IMGW.  

Deszczowa jesień i zima?

Instytut zwraca również uwagę, że w najbliższych tygodniach będzie deszczowo przede wszystkim w woj. wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim, ale znajdą się również rejony wyjątkowo suche, jak na tę porę roku. Taka sytuacja utrzyma się aż do końca listopada.

Pogoda w grudniu przyniesie zarówno trochę deszczu, jak i wiele suchych dni, ale styczeń 2021 zapowiada się bardziej deszczowo. Niestety jeśli prognozy IMGW się sprawdzą, to raczej nie mamy co liczyć na "białe święta". Powinniśmy się więc przygotować, że późna jesień i zima przyniosą spore opady deszczu przy wyższych niż średnie temperaturach. 

IMGW zaleca śledzenie aktualnych komunikatów

Synoptycy zalecają śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych, by nie dać się zaskoczyć. W tym celu warto mieć pod ręką aplikacje pogodowe, w których np. możemy ustawić powiadomienia dotyczące niebezpiecznych zjawisk pogodowych, ostrzeżeń IMGW czy sprawdzić, jak wygląda aktualna prognoza pogody. Polecamy wypróbowanie poniższych programów:

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)