IMGW ostrzega: załamanie pogody już w poniedziałek. Burze, wichury i spadek temperatur

IMGW ostrzega: załamanie pogody już w poniedziałek. Burze, wichury i spadek temperatur

IMGW ostrzega: załamanie pogody już w poniedziałek. Burze, wichury i spadek temperatur
Źródło zdjęć: © Windy.com
10.05.2020 12:59

Pogoda w poniedziałek 11 maja znacznie się zmieni względem weekendu. Spodziewać się należy intensywnych opadów, burz i silnego wiatru. IMGW wydaje ostrzeżenie dla całego kraju.

- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia - czytamy na stronie IMGW. Alert 1 stopnia został wydany dla całej Polski i ma obowiązywać zarówno w poniedziałek, jak i wtorek (11 i 12 maja).

Instytut ostrzega że zbliża się załamanie pogody. Groźne będą przede wszystkim opady deszczu oraz deszcze ze śniegiem, którym będzie towarzyszyć silny wiatr dochodzący do 70-80 km/h. Nad Polskę nadciągają także chmury burzowe, ale na razie nie jest wiadomo, w których regionach kraju możemy się ich spodziewać. By śledzić na bieżąco sytuację możecie skorzystać z radaru burz online.

Co więcej należy spodziewać się ochłodzenia. W poniedziałek termometry w Polsce pokażą maksymalnie do 15-20°C. Gwałtowna zmiana pogody jest efektem zderzenia dwóch skrajnych mas powietrza. Szczegóły tego zjawiska zostały wyjaśnione przez Polskich Łowców Burz na ich profilu na Facebooku:

Wraz z załamaniem pogody, należy spodziewać się niekorzystnych warunków biometeorologicznych. Meteopaci mogą doświadczyć dolegliwości bólowych, jednak inne osoby też mogą zauważyć u siebie osłabienie.

- Już od rana na przeważającym obszarze kraju, zwłaszcza na północnym zachodzie, pochmurna i wilgotna pogoda z opadami deszczu kształtowana przez zatokę niżu z chłodnym frontem atmosferycznym będzie niekorzystnie oddziaływać na nastrój i sprawność psychofizyczną u wielu osób - zwraca uwagę IMGW.

Co więcej w ciągu dnia mogą nasilać się: poczucie duchoty, pogorszenie samopoczucia, senność i osłabienie organizmu. Instytut zaleca pozostawanie w domu i dopasowanie swoich aktywności do aktualnych warunków pogodowych. Należy zachować szczególną ostrożność w związku z możliwością wystąpienia silnych wichur i burz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)