Ile zarobią polskie firmy na Windows 7?

Ile zarobią polskie firmy na Windows 7?

Ile zarobią polskie firmy na Windows 7?
Źródło zdjęć: © Microsoft
23.10.2009 13:27

Według ekspertów z IDC, do końca 2010 roku ponad 1,5 miliona pracowników europejskiej branży informatycznej będzie pracować na systemie operacyjnym Windows 7. Stanowi to 18% wszystkich zatrudnionych w branży IT w strefie ekonomicznej Unii Europejskiej

Raport niezależnego instytutu badawczego IDC został opracowany na zlecenie firmy Microsoft. Jego celem jest wskazanie konsekwencji ekonomicznych wprowadzenia najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoft - Windows 7. który wczoraj zadebiutował na rynku. Premiera Windows 7 była najbardziej oczekiwaną przez branżę informatyczną premierą roku. Raport IDC wyjaśnia te oczekiwania.

Jak wynika z opracowania, do końca 201. roku na rynek światowy trafi ponad 177 milionów egzemplarzy Windows 7, z czego ponad 50 milionów na obszar strefy ekonomicznej Unii Europejskiej. Wzrost dostaw Windows 7 na rynek światowy powinien wynieść od ponad 40 milionów w 2009 roku do 272 milionów w roku 2013.

Obraz

„W polskich firmach wciąż dominuje Windows XP”. - powiedział Paweł Hrydziuszko, analityk IDC Polska. - „Jednak w przypadku sukcesu systemu na rynku konsumenckim, powinno się to także przełożyć na popularyzację Windows 7 wśród firm”.

Wprowadzenie systemu Windows 7 zaowocuje także wzrostem zatrudnienia w branży IT. Do końca 2010 roku na najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoft w strefie ekonomicznej UE pracować będzie ponad 1,5 miliona osób z branży nowoczesnych technologii, co stanowić będzie 18% całego zatrudnienia w tym sektorze w regionie. Pod względem rodzaju działalności, wielkość ta rozłoży się następująco:
- blisko 100 000 w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt informatyczny,
- blisko 80 000 w przedsiębiorstwach produkujących oprogramowanie,
- ponad 400 000 w firmach usługowych oraz sieciach dystrybucyjnych,
- ponad 90. 000 w firmach wykorzystujących rozwiązania IT.

Jak wskazuje raport IDC, polska branża informatyczna do końca 201. roku będzie zatrudniać 332 000 pracowników, z czego 69 000 będzie pracować z systemem Windows 7. Stanowić to będzie 21% zatrudnionych w branży IT w Polsce. Jest to znacznie powyżej średniej dla całej strefy, dla której te same wielkości wynosić będą odpowiednio 8 315 000, 1 529 000 i 18%.

IDC spodziewa się, że Windows 7 spowoduje wzrost wielkości zatrudnienia w europejskiej branży IT o 4. 000 miejsc pracy (ponad 50% nowych miejsc pracy w sektorze) do końca przyszłego roku.

Wejście Windows 7 zaowocuje także wzrostem dochodów ekosystemu firmy Microsoft, który w strefie ekonomicznej UE obejmuje 22. 000 przedsiębiorstw, z czego minimum połowa w 2010 roku pracować będzie na nowym systemie operacyjnym. Od momentu wprowadzenia Windows 7 na rynek do końca przyszłego roku, firmy wchodzące w skład ekosystemu Microsoft wygenerują wpływy w wysokości ponad 70 miliardów euro. Ponieważ większość tych firm jest małymi i średnimi przedsiębiorstwami działającymi lokalnie, wpływy te pozostaną w regionach ich działalności, co napędzi ich wzrost ekonomiczny. Każde euro dochodu Microsoft z tytułu systemu Windows 7 przyniesie tym firmom 19,06 euro. Warunkiem uzyskania takich wpływów przez europejskie firmy IT do końca 2010 roku jest zainwestowanie 25 miliardów euro w rozwój własnych produktów pracujących z lub pod systemem Windows 7, jak również w ich sprzedaż oraz rozwój usług towarzyszących. Inwestycje te, w większości realizowane lokalnie, również przyczynią się do wzrostu gospodarczego regionów.

Każde euro dochodu Microsoft z tytułu sprzedaży systemu Windows 7 w Polsce przyniesie polskim firmom produkującym sprzęt IT 9,8. euro. Firmy produkujące oprogramowanie zarobią 4,96 euro, a firmy świadczące usługi w obszarze IT 4,78 euro.

Dzisiejsza premiera systemu operacyjnego Windows 7 oraz rozpoczęcie jego sprzedaży tworzą dla całej branży IT nowe perspektywy rozwoju. Technologie informatyczne są obecnie jedną z niewielu grup produktów, dzięki którym można ograniczyć wpływ spowolnienia gospodarczego, tak w wymiarze lokalnym, jak i globalnym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)