IFA2016: TCL ostro atakuje na rynku telewizorów

IFA2016: TCL ostro atakuje na rynku telewizorów

IFA2016: TCL ostro atakuje na rynku telewizorów
Źródło zdjęć: © WP
04.09.2016 03:10

Chińska firma TCL, jeden z największych na świecie producentów telewizorów, postanowił mocno powalczyć o europejskiego klienta. Na targach IFA 2016 pokazano flagowy telewizor - 65” QUHD Curved 4K Serii Xclusive X1. Pokazała nim, że mimo niższej ceny niż konkurencyjne produkty wiodących marek, można stworzyć produkt o świetnych parametrach technicznych.

Xclusive X1 to najcieńszy na świecie telewizor HDR z pełnym tylnym podświetlaniem ekranu. Urządzenie wyposażno w przyjazną dla środowiska technologię Quantum Dot, niewykorzystującą kadmu. Sprawia ona, że obraz jest jeszcze bardziej dynamiczny, a przez to gwarantuje reprodukcję czystych kolorów, o rzeczywistej jasności –. wszystko to dzięki wykorzystaniu nano-kryształów. Ponadto, fale kolorów podstawowych dostarczone przez technologię Quantum Dot są bardzo wąskie (około 40 nm), co dostarcza kinowego odwzorowania 93% przestrzeni barw.

Obraz
© (fot. WP)

Dodatkowo, seria ta wykorzystuje pełną tablicę Local Dimming (28. osobno sterowanych stref podświetlania), aby dostarczyć 1500 nitów w szczytowej jasności w HDR, 600 nitów jasności dla standardowego telewizora oraz niesamowitą dynamikę. Oglądając obrazy wyświetlane przez chiński produkt, mieliśmy nieodparte wrażenie, że nie różni się on istotnie od najlepszych konstrukcji znacznie bardziej ugruntowanych marek.

Ciekawostką jest możliwość konwersji zwykłego sygnału SDR do najnowszego standardu HDR. Oznacza to, że filmy i programy nadawane w polskiej telewizji możemy zobaczyć w znacznie szerszym zakresie barw, ale także znacznie bliższe temu, co „widziało”. oko kamery. Ponadto, telewizor jest wyposażony w system audio opracowany przez JBL. System trójdrożnych głośników gra na tyle dobrze i głośno, że w przypadku tego modelu śmiało możemy zrezygnować z kupna dodatkowego systemu nagłośnienia. Sprawdziliśmy to w specjalnym pokoju odsłuchowym i dopiero przy najwyższych poziomach głośności w dźwięku pojawiały się nieliczne zakłócenia.

Obudowa telewizora o grubości 17,4 mm sprawia, że jest to najcieńszy telewizor HDR Local Dimming. Kolejną ważną zaletą tego modelu jest wykorzystanie systemu Android TV 6.0. najnowszej wersji oprogramowania Android. Co ważne, zastosowany procesor pozwala na bezproblemową aktualizację do wersji 7.0. Obsługa telewizora jest wygodna i prosta, a menu chodzi bardzo płynnie. To duża zaleta, bo wiele konkurencyjnych telewizorów działających na Androidzie ma z tym spore problemy. Telewizor możemy także obsługiwać głosem i to w języku polskim.

Jarosław Babraj

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)