IDC: sprzedaż procesorów w 2009 będzie spadać

IDC: sprzedaż procesorów w 2009 będzie spadać

IDC: sprzedaż procesorów w 2009 będzie spadać
Źródło zdjęć: © IBM
11.02.2009 21:32, aktualizacja: 12.02.2009 10:15

Według firmy analitycznej IDC, w czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedaż procesorów spadła o kilkanaście procent. Również w roku bieżącym należy się spodziewać podobnych wyników.

W czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedaż procesorów zanotowała spadek o ponad 11. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. I chociaż IDC nie jest w stanie podać dokładnych danych na temat ilości sprzedanych sztuk, to jednak widać, że były one wyraźnie mniejsze. Po spadku odnotowanym we wrześniu, w kolejnych miesiącach sprzedaż się tylko pogarszała.
W czwartym kwartale ubiegłego roku udział Intela w rynku procesorów wyniósł 81,3%, czyli o 0,5. więcej niż w poprzednim kwartale i aż o 4,1% więcej, niż w czwartym kwartale roku 2007. Największy rywal Intela, AMD, odnotował w czwartym kwartale udział w rynku na poziomie 17,7%, czyli 0,8% mniej niż w poprzednim kwartale i aż o 5,4% mniej niż czwartym kwartale 2007 roku. Na trzecim miejscu znalazła się firma Via Technologies, której udział w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł 0,4%, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej.
Aktualna sytuacja ekonomiczna miała również wpływ na liczbę sprzedanych komputerów stacjonarnych, która w ubiegłym roku zmalała o 0,4. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. W przypadku laptopów sytuację uratowała sprzedaż netbooków na poziomie 10 mln sztuk, która zamortyzowała spadek sprzedaży tradycyjnych komputerów przenośnych.
Pozycja Intela na rynku procesorów jeszcze długo nie będzie zagrożona. Głównym tego powodem jest poszukiwanie przez firmę nowych rynków zbytu, którymi obecnie są netbooki. Będzie miało na to wpływ również zaprezentowanie przez firmę nowości w postaci procesora wytworzonego w technologii 32-nanometrowej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt zapowiedzi, że Intel zainwestuje 7 miliardów dolarów w technologie.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)