IBM zbuduje superkomputer o mocy 20 petaflopsów

Amerykański rząd zamówił w firmie IBM kolejny superkomputer. Produkt o nazwie Sequoia ma dysponować mocą 20 petaflopsów. Będzie ponad 18 razy szybszy od najbardziej wydajnego obecnie RoadRunnera, również wyprodukowanego przez IBM.

IBM zbuduje superkomputer o mocy 20 petaflopsów
Źródło zdjęć: © [k-o]

03.02.2009 | aktual.: 09.02.2009 14:08

IBM na zlecenie rządu USA zbuduje kolejny superkomputer. Produkt o nazwie Sequoia ma dysponować mocą 2. petaflopsów (20 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Najszybszy obecnie superkomputer o nazwie RoadRunner, również wyprodukowany przez IBM, osiąga wydajność na poziomie 1,1 petaflopsa, a więc jest ponad 18 razy wolniejszy od swojego następcy.

Obraz
© Polski superkomuter Galera (fot. wp.pl / [k-o])

Konstrukcja, która zajmie powierzchnię nieco większą od kortu tenisowego zostanie oddana do użytku w 2012 roku. Będzie wykorzystywana w Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii do przeprowadzania obliczeń związanych z zarządzaniem bronią nuklearną. Pozwoli kontrolować starzejące się zasoby uzbrojenia oraz oceniać na ile bezpieczny, stabilny i funkcjonalny jest arsenał atomowy. Sequoia będzie także wspomagać badania zmian klimatu, ludzkiego genomu oraz zagadnień związanych z astronomią.

Warto dodać, że urządzenie zostanie oparte o procesory PowerPC (łącznie 1,6 mln. rdzeni), współpracujące z pamięcią o pojemności 1,6 petabajta. Jego pracą będzie zarządzał Linux. Pobór mocy osiągnie poziom 6 megawatów rocznie, co odpowiada rocznym potrzebom energetycznym 500 średnich gospodarstw domowych.

Co ciekawe naukowcy wybrali rdzenie PowerPC znane z urządzenia BlueGene, zajmującego czwarte i piąte miejsce na liście Top500, grupującej najbardziej wydajne superkomputery. Wybór został podyktowany faktem, że tego typu architektura pozwoli na łatwiejsze dostosowanie oprogramowania niż procesory Cell, napędzające lidera listy - superkomputer RoadRunner. W ciągu kilku miesięcy naukowcy otrzymają od firmy IBM superkomputer Dawn o mocy 500 teraflopsów. Pozwoli on rozpocząć prace nad aplikacjami na potrzeby docelowej konstrukcji.

Ostateczna cena superkomputera zostanie ustalona w późniejszym terminie. W przypadku tego typu urządzeń w grę wchodzą kwoty powyżej 100 milionów USD. Przedstawiciele firmy IBM są przekonani, że w momencie uruchomienia Sequoia stanie się najszybszym superkomputerem na świecie.

Źródło artykułu:idg.pl
internetkomputerkomputery
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (165)