IBM: niedługo baterie działające do 10 razy dłużej

IBM: niedługo baterie działające do 10 razy dłużej

IBM: niedługo baterie działające do 10 razy dłużej
Źródło zdjęć: © IBM
25.06.2009 14:30, aktualizacja: 26.06.2009 10:09

IBM zapowiedział, że znajduje się w końcowej fazie projektu baterii, które zaoferują 10 razy większe możliwości przechowywania energii od obecnych modeli opartych o technologię litowo-jonową. Nowe rozwiązanie zostanie użyte prawdopodobnie do samochodów napędzanych energią elektryczną oraz akumulatorów.

IBM zapowiedział, że zaprezentuje nową technologię przechowywania energii w bateriach podczas nadchodzącej konferencji Almaden Institute 200. w San Jose, w dniach 26-27 października bieżącego roku.

"W świetle wyczerpujących się zasobów ropy, źródła odnawialne takie jak energia słoneczna, elektrownie wietrzne oraz wodne czy silniki elektryczne, są kluczowe dla dalszego postępu. Technologie z nimi związane powinny mieć najwyższy priorytet w badaniach firm czy państw. Nasza technologia może okazać się doskonałym rozwiązaniem, które umożliwi produkcję świetnych i wydajnych narzędzi do przechowywania i przenoszenia energii" - powiedział Sharon Nunes, wiceprezes organizacji Big Green Innovations w IBM.

IBM dodał, że w najbliższych projektach zamierza wykorzystać m.in. rozwiązania z dziedziny nanotechnologii.

Dan Olds z grupy analitycznej Gabriel Consulting Group skomentował sprawę mówiąc, że poprawienie przechowywania energii w bateriach jest kluczowe dla wszystkich alternatywnych źródeł energii oraz dalszego rozwoju przyjaznych środowisku technologii.

Warto dodać, że w ostatnich miesiącach również inne ośrodki badawcze prezentowały najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie. W kwietniu naukowcy z MIT oznajmili, że pracują nad bateriami wykorzystującymi specjalne wirusy. Znacznie wcześniej zespół z Stanford University informował o projekcie z silikonowymi nanorurkami.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)