Hybrydowe zaćmienie Słońca. Zbliża się jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych

Hybrydowe zaćmienie Słońca. Zbliża się jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych

Całkowite zaćmienie Słońca - zdjęcie ilustracyjne
Całkowite zaćmienie Słońca - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
18.04.2023 11:14, aktualizacja: 18.04.2023 17:42

Hybrydowe zaćmienie Słońca jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, które zazwyczaj występuje kilka razy na stulecie. Warunki do jego obserwacji niestety nie wszędzie będą takie same. Zaćmienie nie będzie widoczne z Polski. Na szczęście pozostają transmisje online, będące namiastką prawdziwej obserwacji nieba. Wyjaśniamy, kiedy i gdzie można je obejrzeć.

Ostatnie hybrydowe zaćmienie Słońca miało miejsce w 2013 r. Kolejne pojawi się dopiero w 2031 r., a następne dopiero w 2164 r. Z tego też powodu data 20 kwietnia 2023 r. dla fanów obserwacji zjawisk astronomicznych odgrywa ważną rolę. Tego właśnie dnia dojdzie do hybrydowego zaćmienia Słońca. Jak już informowaliśmy, Karol Wójcicki na swoim profilu w serwisie Facebook "Z głową w gwiazdach" nazywa nadchodzącą obserwację "jednym z najrzadszych zjawisk astronomicznych", co zwraca uwagę na jej znaczenie.

Hybrydowe zaćmienie Słońca - czym jest?

Hybrydowe zaćmienie Słońca jest czymś pomiędzy całkowitym a obrączkowym zaćmieniem. Wójcicki na Facebooku wyjaśnił, że dochodzi do niego, "kiedy Księżyc rzucający cień na naszą planetę jest w tak szczególnej odległości od Ziemi, że na skutek jej krzywizny w jednym miejscu jego odległość od powierzchni pozwala zobaczyć zaćmienie całkowite, ale w innych jest już zbyt duża i dochodzi do zaćmienia obrączkowego".

Niestety zdarzenie nie będzie wszędzie dobrze widoczne. Najlepsze warunki do jego obserwacji będą panowały na południowym Pacyfiku, a także w Australii, Timorze Wschodnim oraz Indonezji. Serwis Space.com podkreśla jednak, że są tylko dwa miejsca na Ziemi, z których będzie można zaobserwować zaćmienie hybrydowe przechodzące od obrączkowego do całkowitego, a następnie z powrotem do obrączkowego. Obydwa znajdują się na Oceanie Spokojnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hybrydowe zaćmienie Słońca - gdzie oglądać?

Jak podaje Space.com, zaćmienie rozpocznie się 20 kwietnia o 21:36 EDT, czyli w przypadku Polski 21 kwietnia o 3:36 w nocy. Jego zakończenie nastąpi natomiast o 2:59 EDT, czyli o 8:59 czasu polskiego. Osoby zainteresowane hybrydowym zaćmieniem Słońca mogą skorzystać z bezpłatnych transmisji online. Link do jednej z nich znajduje się poniżej.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)