Huawei zaprasza Amerykanów na pokaz. Ratowanie wizerunku po ostatnich wpadkach
Na początku grudnia w kanadyjskim Vacouver aresztowano Meng Wanzhou, dyrektor finansową Huawei. Wszystko odbyło się na życzenie USA. Teraz firma prezentuje laboratoria badawczo-rozwojowe oraz rozwiązania opracowane dla technologii 5G. Także dla Amerykanów.
20.12.2018 16:38
Ken Hu, Rotating Chairman Huawei, przedstawił rozwiązania podczas konferencji prasowej w nowym kampusie Huawei w Dongguan w Chinach. W spotkaniu uczestniczyły media ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji, m.in. Financial Times, CNN, CNBC, Reuters, Fortune i Nikkei.
Ken Hu zwrócił uwagę na zaufanie jakim Huawei jest darzone przez prawie połowę firm z listy Fortune 500 oraz licznych operatorów telekomunikacyjnych i miliony konsumentów na świecie. Ponadto podkreślił, że wg oczekiwań przychody firmy w 2018 roku przekroczą 100 miliardów USD.
W swoim wystąpieniu Rotating Chairman zwrócił się także bezpośrednio do osób oskarżających firmę, że najlepiej jest pozwolić, aby fakty mówiły same za siebie. Jednocześnie podkreślił, że w ciągu 30-letniej historii firmy nie doszło do żadnego poważnego incydentu związanego z bezpieczeństwem cybernetycznym.
5G
W kontekście 5G, Ken Hu odniósł się do pozyskanych przez firmę 25 kontraktów handlowych, dzięki czemu Huawei zajął pierwsze miejsce w branży, obsługując już ponad 10 000 stacji bazowych. Co ważne, prawie wszyscy operatorzy wskazali, że chcą z Huawei współpracować przez co najmniej kolejne 12 do 18 miesięcy, w celu szybkiej i efektywnej kosztowo modernizacji sieci do 5G.
W kontekście niektórych obaw dotyczących bezpieczeństwa 5G, Rotating Chairman Huawei zwrócił uwagę, że można je było wyjaśnić przy współpracy z operatorami i rządami. Zwrócił także uwagę, że kraje, które wykorzystują kwestie 5G do bezpodstawnych spekulacji robią to w oparciu o względy ideologiczne lub geopolityczne. Ponadto, jego zdaniem obawy dotyczące bezpieczeństwa zostały niefortunnie podniesione, z uwagi na usprawiedliwienie blokowania konkurencji rynkowej, co może spowolnić przyjmowanie nowych technologii, a także zwiększyć koszty wdrażania sieci oraz cen dla konsumentów.
Bezpieczeństwo cybernetyczne
Ken Hu podczas spotkania podkreślił, że bezpieczeństwo jest w Huawei najwyższym priorytetem. Zwrócił też uwagę na centra oceny bezpieczeństwa cybernetycznego w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Niemczech jako ośrodki zajmujące się poszczególnymi zagadnieniami i rozwiązujące je. Przypomniał też, że Huawei poddał się najsurowszym przeglądom i kontrolom przeprowadzanym przez organy regulacyjne oraz klientów, w których wykazano, że sprzęt Huawei nie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Ponadto, Ken Hu oświadczył, że w ciągu najbliższych pięciu lat Huawei zainwestuje specjalny budżet o wartości 2 miliardów dolarów, aby poprawić możliwości inżynierii softwarowej firmy, tak aby produkty Huawei były jeszcze lepiej przygotowane na przyszły świat i wyzwania z nim związane.
Należy też podkreślić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin formalnie wyjaśniło, że żadne prawo nie wymaga od firm instalowania obowiązkowych tzw. backdoorów.
Rotating Chairman raz jeszcze zadeklarował, że firma jest otwarta do współpracy i dialogu względem rozwiania wszelkich wątpliwości we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi oraz w kontakcie z opinią publiczną.
Przestrzeganie prawa
Ken Hu, odniósł się także do zatrzymania CFO Huawei, że zdarzenie to nie miało to wpływu na działalność biznesową firmy. Firma wierzy też w sprawiedliwe rozstrzygnięcie tej sprawy przez kanadyjski i amerykański system prawny. Ponadto, plany podróży kadry kierowniczej nie uległy zmianie. Podkreślił również, że Huawei jest bardzo pewny zgodności swojej działalności z przepisami handlowymi, które funkcjonują od 2007 roku.
Ken Hu na zakończenie określił ostatnie osiągnięcia firmy jako ekscytujące, a swoją prawie 30-letnią historię w Huawei jako "ewolucyjną podróż, która pomogła nam z nieznanego dostawcy wyrosnąć do lidera 5G".
Całość zbiegła się z momentem skandalu wokół osoby Wanzhou. Amerykański sąd oskarżył dyrektor finansową oraz córkę założyciela o wprowadzenie w błąd międzynarodowych banków podczas transakcji z Iranem. To mogło doprowadzić do złamania sankcji nałożonych na ten kraj przez USA.
Drugą ważną informacją z ostatnich dni jest informacja z Czech. Tamtejszy Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) ostrzegł, że oprogramowanie i sprzęt chińskich firm Huawei Technologies Co., Ltd oraz ZTE Corporation stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.