Huawei oskarża Stany Zjednoczone o prześladowanie pracowników i cyberataki

Huawei oskarża Stany Zjednoczone o prześladowanie pracowników i cyberataki

Huawei oskarża Stany Zjednoczone o prześladowanie pracowników i cyberataki
Źródło zdjęć: © FRED DUFOUR/AFP/East News
Arkadiusz Stando
03.09.2019 15:26

Firma Huawei Technologies Co. złożyła we wtorek oskarżenie przeciwko rządowi Stanom Zjednoczonych. Jak twierdzą Chińczycy, Waszyngton miał organizować kampanie zastraszające pracowników oraz przeprowadzać cyberataki w celu infiltracji wewnętrznej sieci.

Amerykańskie media informują o nowym rozdziale konfliktu pomiędzy największą chińską firmą technologiczną Huawei, a Stanami Zjednoczonymi. Wedle oświadczenia, które wydała firma, rząd USA miał infiltrować sieć firmy oraz zastraszać pracowników. Nie ujawniono jednak, skąd Huawei zdobył takie informacje.

"Wykorzystywano wszelkie dostępne narzędzia, zarówno uprawnienia sądownicze, administracyjne, jak i szereg innych pozbawionych skrupułów środków, które zakłócały działalność biznesową Huawei oraz jego partnerów" - czytamy w komunikacie firmy dla serwisu "Bloomberg".

Oświadczenie Huawei pojawiło się w odpowiedzi na raport serwisu "The Wall Street Journal" z 30 sierpnia. Informowano wówczas, że Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych bada domniemaną kradzież patentów przez Huawei. Firma ponownie zaprzeczyła kradzieżom technologii.

Następnie Huawei przeszedł do ofensywy. Oskarżenia trafiają w samą administrację Donalda Trumpa. Wśród wymienianych przez chińskiego giganta informacji wymieniono, że rząd Stanów Zjednoczonych zatrzymywał transport, odmawiał wiz, przysyłał agentów federalnych do domów pracowników, a nawet podszywały się pod pracowników Huawei, co miało skutkować uwięzieniem pracowników firmy.

Huawei stał się centralnym punktem napięć pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Kilka miesięcy temu rząd USA podjął stanowcze kroki, mające na celu blokowanie współpracy pomiędzy Huawei, a amerykańskimi firmami. Do dziś nie wiadomo, jaki będzie finał konfliktu. Tymczasem w Polsce podpisano umowę z USA w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G.

Przedstawiciele amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA nie odpowiedzieli na prośbę dziennikarzy "Bloomberga" o komentarz. Czekamy na więcej wieści z amerykańskich mediów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)