Huawei. CEO: "nie ma ryzyka, że wstrzymamy produkcję choćby na jeden dzień"

Huawei. CEO: "nie ma ryzyka, że wstrzymamy produkcję choćby na jeden dzień"
Źródło zdjęć: © WP.PL | Bolesław Breczko
Bolesław Breczko

06.08.2019 14:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szef Huawei Ren Zhengfei powiedział w wywiadzie dla Yahoo Finance, że technologiczny gigant nie planuje wstrzymywać produkcji w związku z sytuacją geopolityczną. CEO Huawei stwierdził też, że zamykanie się USA na technologię Huawei zostawi Amerykę w tyle.

- Decyzje Donalda Trumpa o cofnięciu embarga na Huawei pozwoliły nam wznowić produkcję części naszych produktów, jednak przede wszystkim pomogły wielu małym i średnim przedsiębiorstwom w USA. Ponowne uruchomienie dostaw dla Huawei zwiększyło ich sprzedaż - powiedział Ren Zhengfei po tym jak prezydent USA zezwolił m.in. Google na odnowienie współpracy z Huawei.

Dyrektor generalny Huawei powiedział, że USA nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie dostaw podzespołów do systemów krytycznych z punktu widzenia USA. Uważa jednak, że nie ma żadnego komponentu, który mógłby zagrozić bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych.

- Nie mamy żadnych sieci w USA, ani nie zamierzamy tam sprzedawać naszych produktów 5G, więc nie ma mowy, żebyśmy mogli stanowić zagrożenie dla USA. Stany Zjednoczone mają zbyt wielkie obawy. W końcu współpraca na rzecz wspólnego sukcesu jest jedyną drogą naprzód. Stany Zjednoczone to najpotężniejszy i najzdolniejszy w dziedzinie technologii naród na świecie. USA powinny mieć większe zaufanie do swoich własnych możliwości rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym”– mówi Ren - 5G jest tylko narzędziem, które pomaga sieciom działać szybciej. Jest dobre dla świata. 5G nie jest bombą atomową. Dlaczego jest traktowane jako zagrożenie? - dodaje.

Huawei nie zamyka się na USA

Ren Zhengfei uważa, że jeśli tylko rząd USA zezwoli firmom amerykańskim na dostarczanie produktów to Huawei nadal będzie je od nich kupować, nawet w obszarach, w których koncern opracował własne alternatywy. W ubiegłym roku firma kupiła 50 milionów chipsetów od Qualcomma, mimo że ma własne kompletne portfolio komponentów tego typu. Podobnie jest z Intelem, który jest dostawcą technologii serwerowej x86. Huawei ma również swoje serwery TaiShan, bazujące na procesorach Kunpeng, ale dopóki Stany Zjednoczone będą otwarte dla Huawei, to koncern będzie nadal kupować duże ilości amerykańskich podzespołów.

- Nie oznacza to, że siedzimy z założonymi rękami i czekamy na zmianę decyzji USA – konkluduje Ren. - Zamiast tego dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić ciągłość dostaw. Od czasu ogłoszenia amerykańskiego zakazu nie doświadczyliśmy żadnej przerwy w dostawach. Gdyby amerykańskie firmy całkowicie zaprzestały dostaw, nasza produkcja nie zatrzymałaby się na jeden dzień. Raczej zwiększylibyśmy produkcję. Nie ma ryzyka, które zagrażałoby przetrwaniu Huawei. Im bardziej zaawansowany jest produkt, tym mniejsze jest ryzyko, z którym mamy do czynienia. Tak jest np. z 5G.

Założyciel Huawei przyznaje, że firma napotka pewne trudności, ponieważ będzie musiała zoptymalizować lub zastąpić istniejące wersje produktów. Aby to zrobić, potrzeba będzie więcej personelu. W tym roku Huawei zatrudnił już ponad 6000 nowych pracowników.

Huawei chce sprzedać 1,5 miliona stacji bazowych 5G

Równocześnie Ren powiedział, że Huawei nie zamierza zmieniać swoich celów dotyczących 5G. W tym roku planuje dostarczyć 600 000 stacji bazowych 5G, których liczba wzrośnie do około 1,5 miliona w przyszłym roku. Według szacunków Huawei, w wyniku wprowadzenia zakazu, przychody z działalności związanej z budową sieci spadną o 2%. Spadek będzie wynikiem ograniczenia niewielkich obszarów działalności firmy. Ren spodziewa się, że przychody firmy ze sprzedaży będą wyższe niż w roku ubiegłym.

- W pierwszej połowie tego roku przez około cztery miesiące cieszyliśmy się szybkim wzrostem. Po wprowadzeniu ograniczeń z 16 maja kontynuowaliśmy wzrost z uwagi na dynamikę, jaką stworzyliśmy wcześniej. Nasze wyniki biznesowe za pierwszą połowę roku są bardzo dobre, ale w drugiej połowie będziemy świadkami prawdziwie istotnych wpływów finansowych. – komentuje Ren Zhengfei.

Szef Huawei: Rezygnując z 5G, USA zostaną w tyle

Ren Zhengfei przyznał, że docenia Stany Zjednoczone.

- W USA jest wielu wspaniałych liderów biznesu – mówi – podziwiam szefów Google, Amazona i tym podobnych. Jestem także wielkim fanem Billa Gatesa i Steve'a Jobsa. Wszyscy amerykańscy giganci byli kiedyś małymi firmami. Stały się tym, czym są dzisiaj, dostosowując swoje struktury i zmieniając krok po kroku swoich menadżerów. My również zaczynaliśmy jako mała firma.

Niemniej jednak amerykańskie firmy IT – zdaniem Rena – popełniły kilka poważnych błędów podczas ich rozwoju. Tym razem USA mogą pozostać w tyle, ponieważ nie mają superszybkich połączeń. A są one niezbędne do działania automatyki przemysłowej, AI i pojazdów autonomicznych.

- Odrzucanie 5G i ograniczanie działalności Huawei jest początkiem pozostawania USA w tyle – podsumowuje Ren.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)