Holendrzy wydrukowali w 3D stalowy most. "Wygląda potwornie"

Holendrzy wydrukowali w 3D stalowy most. "Wygląda potwornie"

Holendrzy wydrukowali w 3D stalowy most. "Wygląda potwornie"
Źródło zdjęć: © Getty Images | Dean Mouhtaropoulos
Adam Gaafar
03.08.2021 15:21

W Amsterdamie stanął pierwszy stalowy most na świecie, który został wydrukowany w technologii 3D. Konstrukcja nie wszystkim się jednak podoba. Dziennikarka holenderskiego dziennika "NRC" ocenia, że most "wygląda potwornie" i przypomina "odrapaną bestię".

Most zaprojektowany przez studio Jorisa Laarmana został oddany do użytku przy ul. Oudezijds Achterburgwal w Amsterdamie. Jego druk rozpoczął się w 2015 r. Po trzech latach udało się ukończyć prace nad konstrukcją o wadze 6 ton, szerokości 6,3 m oraz długości 12, 2 m.

Jak podkreśla Polska Agencja Prasowa, jest to pierwsza na świecie konstrukcja stalowa tego typu, którą wydrukowano w całości w technologii 3D. W 2018 r. most otrzymał nagrodę Dutch Design Award. Obiekt został właśnie oddany do użytku.

W międzyczasie budowla została zaopatrzona w licznik zbierający m.in. dane o ruchu na moście. Rozwiązanie ma na celu maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa – informacje te będą przesyłane do odpowiednich instytucji, monitorujących konstrukcję.

Nie wszyscy zachwycają się jednak tą budowlą. Dziennikarka holenderskiej gazety "NRC" twierdzi, że most wygląda "potwornie" i wydaje się, że został wydrukowany w pośpiechu. "Wygląda jakby składał się z kilku kawałków stali, które do siebie nie pasują" – pisze dziennikarka cytowana przez PAP. W jej ocenie konstrukcja "przypomina wodnego potwora, który wyłonił się z fosy, aby pełnić funkcję mostu".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)