Hiszpania zmienia zdanie. Ukraina może otrzymać kolejne czołgi Leopard 2A4
Hiszpania ogłosiła, że jest gotowa dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2A4, o czym donosi ukraiński serwis Defence Express powołując się na Reutera. O decyzji miała poinformować hiszpańska minister obrony Margarita Robles. Wcześniej Madryt odmawiał wysłania maszyn, jako powód podając zły stan techniczny pojazdów, który mógłby zagrażać obsługującym je czołgistom. Według wstępnych zapowiedzi chodzi nawet o ponad 50 pojazdów; to znacznie więcej niż zadeklarowały pozostałe państwa.
26.01.2023 | aktual.: 27.01.2023 17:31
Madryt pierwotnie rozważał przekazanie Ukrainie 40 czołgów Leopard 2A4 przechowywanych w bazie wojskowej w Saragossie, o czym donosił Adam Gaafar. Hiszpanie wycofali się jednak z tego pomysłu, jako powód podając zły stan techniczny pojazdów. Z najnowszych doniesień wynika, że decyzja uległa zmianie i Hiszpania przekaże ukraińskiej armii czołgi. Niewykluczone, że wpływ na nią miała zgoda Niemiec na wysłanie Leopardów do Ukrainy.
Ukraina dostanie kolejne czołgi Leopard 2A4?
Jak podaje Defence Express, według badacza bezpieczeństwa i obrony, Felixa Arteaga z think-tanku Elcano, Hiszpania ma 108 czołgów Leopard 2A4. Część maszyn znajduje się w północnoafrykańskich enklawach Ceuty i Melilli, a 53 stoi w bazie wojskowej w Saragossie. Te maszyny będą wymagały modernizacji, zanim trafią w ręce Ukraińców. Ukraiński serwis powołując się na źródło zaznajomione ze sprawą, przekazał, że Hiszpanie już ocenili potrzeby remontowe. Ich koszty, które zaakceptowały zarówno Niemcy, jak i Ukraina zostaną pokryte środkami ze specjalnego funduszu, a maszyny najprawdopodobniej będą zdatne do użycia w ciągu dwóch miesięcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czołg Leopard 2 był pierwszym w dziejach czołgiem podstawowym trzeciej generacji, a wersja 2A4 była produkowana na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, na co zwrócił uwagę Gaafar. Madryt zainteresował się tymi maszynami, gdy szukał następcy hiszpańskiego AMX-30B i starzejącego się M60A3. W 1995 r. Hiszpania podjęła decyzję o dzierżawie 108 Leopardów 2A4 od Niemiec. W 2001 r. dzierżawa została przedłużona, ale jak podaje serwis Fighting Vehciles, państwo ostatecznie zdecydowało się na zakup. Został on sfinalizowany w 2005 r., a Hiszpanie zapłacili za czołgi 16 milionów euro.
Czołgi Leopard 2A4, na co zwrócił uwagę Łukasz Michalik, "to szczytowy etap rozwoju czołgu z okresu zimnej wojny". W ich wyposażeniu można znaleźć m.in. automatyczny system przeciwpożarowy, a także cyfrowy system kontroli ognia zdolny do obsługi nowych rodzajów amunicji. Od poprzednich wersji Leopardów odróżnia je m.in. pancerz wzmocniony warstwami tytanu oraz wolframu.
Ten czołg uzbrojono w armatę gładkolufową Rheinmetall L/44 kalibru 120 mm, współosiowy karabin maszynowy MG3A1 kalibru 7,62 mm i dodatkowy karabin maszynowy MG3A1 kalibru 7,62 mm. Ochronę stanowią również wyrzutnie granatów dymnych 4x4 76mm. Leopardy 2A4 na swoim pokładzie pomieszczą 4-osobową załogę - dowódcę, kierowcę, strzelca oraz ładowniczego. W przypadku utwardzanych dróg mogą poruszać się z prędkością przekraczającą 70 km/h, a ich zasięg szacuje się na 550 km.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski