Grożą, że nie dotrą do ciebie żadne wiadomości. Nie reaguj na tego maila

Grożą, że nie dotrą do ciebie żadne wiadomości. Nie reaguj na tego maila
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

22.10.2018 13:24, aktual.: 22.10.2018 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy sposób oszustów jest banalnie prosty, ale właśnie dzięki temu może okazać się niezwykle skuteczny. Wystarczy chwila, by na zawsze stracić dostęp do konta.

O nowym przekręcie piszą specjaliści do spraw bezpieczeństwa w sieci z firmy Bitdefender. Oszuści podszywają się pod administratora systemu. Wiadomość od nich przychodzi z nieznanego adresu (np. cborges@inea.gob.ve), w stopce nie ma żadnych informacji, ale treść jest niepokojąca (zachowaliśmy oryginalną pisownię):

"Twoja skrzynka pocztowa przekroczyla limit przestrzeni dyskowej ustalony przez administratora, mozesz nie byc w stanie wysylac ani odbierac nowej poczty, dopoki nie zweryfikujesz ponownie skrzynki pocztowej. Aby ponownie zweryfikowac swoja skrzynke pocztowa, wyslij nastepujace informacje ponizej:

Nazwa:
Nazwa Uzytkownika:
Haslo:
Wpisz ponownie haslo:
Adres e-mail:
Numer telefonu:

Jesli nie uda sie ponownie zweryfikowac skrzynki pocztowej, twoja skrzynka zostanie dezaktywowana !!!

Dzieki
Administrator systemu

Jak widać, wiadomość napisana jest bardzo niedbale - zabrakło nawet polskich znaków. Sama treść jest jednak niepokojąca, szczególnie dla nieobeznanych osób. Nikt nie chce stracić możliwości wysyłania ani odbierania maili. W tym przypadku podanie danych wcale nas nie uratuje, za to może skończyć się naprawdę źle.

Przejęcie konta pocztowego może być tylko początkiem kłopotów. Niestety, bardzo wielu Polaków korzysta z tego samego hasła w wielu innych miejscach. Zdobywając więc jedną kombinację, oszuści mogą przejmować również profile w mediach społecznościowych i uzyskać bardzo poufne informacje. Co więcej, stracimy dostęp na zawsze, bo zapewne oszuści szybko zmienią hasło.

Warto pamiętać, by nikomu nie podawać swojego hasła. Tym bardziej osobom, które podają się za przedstawicieli firm - żadna szanująca się instytucja nie wysyła takich próśb. Należy także wiedzieć, że dziś raczej nie grozi nam coś takiego, jak "przepełniona skrzynka pocztowa". Np. Poczta WP ma nieograniczoną pojemność. A nawet jeżeli zaczyna brakować miejsca, to wystarczy skasować stare i niepotrzebne wiadomości. W przypadku pracowniczych kont można też poprosić dział techniczny o zwiększenie dostępu.

Zobacz też: Cybersejf. Kopią kryptowaluty na twoim komputerze i nawet o tym nie wiesz. Dostaniesz olbrzymi rachunek za prąd**

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)