Trwa ładowanie...

Grizzly zaatakował kozicę śnieżną. Nieoczekiwanie sam stał się ofiarą

Na początku września jeden z turystów zauważył nieopodal szlaku w Kanadzie martwą samicę niedźwiedzia grizzly. Sekcja zwłok wykazała, że zwierzę zostało zabite przez kozicę śnieżną, która przebiła rogami jego pachy i szyję.

Share
Grizzly zaatakował kozicę śnieżną. Nieoczekiwanie sam stał się ofiarą
Źródło: Getty Images, fot: Universal Images Group, De Agostini
d1s1ooi

Ciało 70-kilogramowej niedźwiedzicy znaleziono tuż przy popularnym szlaku turystycznym Burgess Pass w Parku Narodowym Yoho w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej. Zwłoki zwierzęcia zostały zabrane przez służby i wysłane do analizy. Ta przyniosła nieoczekiwane wyniki; okazało się, że samica grizzly została zabita przez swoją potencjalną ofiarę.

– Sekcja zwłok potwierdziła, że rany zadane (niedźwiedzicy – red.) przed śmiercią były zgodne z rozmiarem i kształtem rogów kozicy śnieżnej – powiedział David Laskin, ekolog przyrody w Parks Canada, w rozmowie z lokalnym serwisem Rocky Mountain Outlook.

Zdaniem specjalistów niedźwiedzica zginęła, próbując upolować kozicę. – Kiedy niedźwiedzie grizzly atakują, mają tendencję do skupiania się na głowie, karku oraz ramionach ofiary i zwykle atakują z góry – wyjaśnił Laskin. Dodał, że kozice bronią się, atakując swoimi ostrymi rogami.

Ekolog przyznaje, że chociaż nie często zdarza się, aby kozica przeżyła atak grizzly (nie mówiąc o zabiciu napastnika), to nie jest to niespotykane. – Nie jest to całkowicie zaskakujące, ponieważ kozy śnieżne to silne zwierzęta, które są dobrze przygotowane do obrony – podkreśla Laskin.

d1s1ooi

Warto dodać, że waga tych zwierząt dochodzi do 125 kg, a ich rogi mogą mierzyć nawet 30 cm długości. Polowanie na kozice śnieżne jest powszechne wśród niedźwiedzi grizzly.

Naukowcy modyfikują geny byków, żeby pozbawić je rogów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s1ooi

Podziel się opinią

Share
d1s1ooi
d1s1ooi
Więcej tematów