GPS w telefonie luksus, czy codzienność?

GPS w telefonie luksus, czy codzienność?

GPS w telefonie luksus, czy codzienność?
Źródło zdjęć: © Garmin
11.02.2008 08:55, aktualizacja: 11.02.2008 10:21

Według analityków ceny telefonów z wbudowanym modułem GPS zmniejszą się z obecnej średniej na poziomie 400 dolarów, do 200 dolarów w 2010 roku.

Obecnie większość telefonów z wbudowanym systemem nawigacji satelitarnej GPS to smartfony lub aparaty bez własnego OS-u, ale z najwyższej półki. Producenci chip-ów posiadają już rozwiązania dzięki którym nawigacja GPS będzie mogła zagościć w telefonach znacznie niższym kosztem. Znane są również technologie pozwalające na znaczne skrócenie czasu "zimnego startu" GPS-u i zwiększające jego czułość na tyle, by mogło być możliwe ustalenie położenia nawet wewnątrz budynków.

Dotychczasowe rozwiązania stosowane w telefonach kosztowały od 5 do 10 dolarów dla każdej sztuki telefonu. Najpopularniejsze obecnie chipy SiRF Star III niebawem będą produkowane w cenie około 2 dolarów od sztuki. Firma _ Broadcom _ zapowiedziała zaś produkcję tanich zintegrowanych układów Bluetooth i GPS w ramach jednego chipu.

Właśnie te asy w rękawach producentów, pozwalają sądzić analitykom, że ASP telefonów z GPS-em, czyli średnia cena sprzedaży (ang. _ Average Selling Price _), spadnie do 200 dolarów w 2010 roku.

_ ABI Research _ przewiduje, że rynek zaopatrzonych w GPS telefonów zwiększy się znacznie wciągu najbliższych pięciu lat, z obecnych 140 mln sztuk sprzedanych w 2007 roku, do ponad 600 mln w 2012 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)